X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Kwadratura Kultury". Wspomnienie Jolanty Owidzkiej - wielkiej damy tkaniny polskiej

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 23:59
Jolanta Owidzka zmarła 25 marca 2020 r. w wieku 93 lat. W audycji wspominał ją jej przyjaciel, historyk sztuki i filozof Stefan Szydłowski.
Audio
  • Stefan Szydłowski we wspomnieniu o Jolancie Owidzkiej ("Kwadratura kultury"/ PR24)
Tkactwo artystyczne Jolanty Owidzkiej - twórczyni monumentalnych tkanin do reprezentacyjnych wnętrz, jak i miniatur
Tkactwo artystyczne Jolanty Owidzkiej - twórczyni monumentalnych tkanin do reprezentacyjnych wnętrz, jak i miniaturFoto: PAP/Wojciech Krynski; Tomasz Prazmowski

Jolanta Owidzka jeszcze w grudniu ubiegłego roku uczestniczyła w wernisażu swojej retrospektywy w warszawskim Domu Artysty Plastyka. W maju zaplanowana jest wystawa w stołecznej Galerii Szydłowski. Szef i kurator galerii do ostatniej chwili był w kontakcie z artystką.

Złota tkanina

Kosycarz 1200.jpg
"Głębia ostrości": wspomnienie o Marku Kosycarzu


To także okazja, żeby przypomnieć pozycję, jaką tkanina artystyczna zajmowała w sztuce światowej w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Jedną z postaci, która na tę pozycję "zapracowała" twórczością, obok Magdaleny Abakanowicz i Wojciecha Sadleya, była Jolanta Owidzka.

To właśnie jej wystawa w warszawskiej Zachęcie w 1960 roku okazała się przełomowa dla polskiej tkaniny. Z dziedziny użytkowej, za jaką uważano do tamtej pory tkaninę artystyczną, awansowała do sztuki wysokiej, a polscy twórcy zyskali międzynarodowy rozgłos.

- Taką tkaninę robi się tak, jakby się malowało obraz albo przygotowywało film - trzeba sobie przygotować, jak te poszczególne plany i plamy będą realizowane - tłumaczył Stefan Szydłowski.

W audycji wspominano pierwszą wystawę artystki w Zachęcie, gdzie aranżacja jej dzieł przypominała przestrzenną instalację artystyczną, gdzie jej tkaniny pojawiały się jako dywan, dekoracja ścienna, a nawet zawieszona do góry nogami. 

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Stefan Szydłowski (historyk sztuki, filozof)

Data emisji: 30.03.2020

Godzina emisji: 23.30

PR24/st

Zobacz więcej na temat: KULTURA Monika Małkowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kwadratura kultury" o duchu Tadeusza Kantora z okazji 105. rocznicy urodzin

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 00:02
Dr Lech Stangret, kurator Galerii Foksal i były aktor Teatru Cricot 2 prowadzonego przez Tadeusza Kantora, wspominał wielkiego reżysera i jego działalność artystyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Okaleczony" świat na zdjęciach. Historia fotografii środkowoeuropejskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 23:59
- Te fotografie dobitnie pokazują, jak historia się bezwzględnie obchodzi z Europą Środkową. To nie jest świat doskonały, piękny, fantastyczny, ale raczej "okaleczony", czasami w dosłowny sposób - mówił w Polskim Radiu 24 dr Adam Mazur, historyk sztuki, znawca fotografii i autor książki "Okaleczony świat. Historie fotografii Europy Środkowej 1838–2018”.
rozwiń zwiń