"Stanisław Jerzy Lec krytykował ludzką kondycję". Tomasz Lec o swoim ojcu

2020-05-20, 12:23

"Stanisław Jerzy Lec krytykował ludzką kondycję". Tomasz Lec o swoim ojcu
Stanisław Jerzy Lec. Foto: PAP/CAF

- Natura ludzka nie zmienia się. Dramaty starożytnych są jak najbardziej aktualne, tym bardziej twórczość mojego ojca jest coraz bardziej niecenzuralna - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Lec, syn poety, satyryka i aforysty Stanisława Jerzego Leca. 

Posłuchaj

Tomasz Lec o Stanisławie Jerzym Lecu (Kwadratura kultury)
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że im bardziej aforyzmy jego ojca są aktualne politycznie, tym bardziej jego twórczość jest popularna. - W PRL ludzie  doszukiwali się aluzji. Tak naprawdę jednak ojciec krytykował ludzką kondycję, słabość charakteru. To było bardziej uniwersalne niż doraźne  - powiedział Tomasz Lec. 

Stanisław Jerzy Lec urodził się 6 marca 1909 roku we Lwowie, zmarł 7 maja 1966 roku w Warszawie. Jego Warszawa obejmowała spacer po redakcjach, które kiedyś funkcjonowały. - Pomiędzy słynnym "Czytelnikiem" przy Sejmie, aż po kawiarnie na Starym Mieście - powiedział gość Polskiego Radia 24, który jest architektem i varsavianistą.  

Stanisław Jerzy Lec jest autorem tomów aforyzmów "Myśli nieuczesane" (1957) i "Myśli nieuczesane nowe" (1964), które przetłumaczono na kilkanaście języków. - Aktualne wydanie obejmuje ponad 5000 aforyzmów, które ojciec zapisywał również na serwetkach. Stanowią one materialny dowód twórczości ojca. Ojciec korzystał też z notesików, ale czasami brakło w nim miejsca, więc korzystał z serwetek dostępnych na kawiarnianych stolikach. Wielu osobom podarowywał swoje aforyzmy spisane na serwetkach - tłumaczył Tomasz Lec. 

Trzy lata temu wydano "Barwy", przedwojenne wiersze Stanisława Jerzego Leca. Dzięki dwóm artystom: Pawłowi Hechtowi, który przygotował skład książki, oraz Otto Hahnowi, który zaprojektował okładkę, tomik ten jest niezwykle ceniony na rynku bibliofilskim i praktycznie nieosiągalny. Co ciekawe, do aforyzmów Stanisława Jerzego Leca nawiązywał również Charles Bukowski. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadząca: Monika Małkowska

Gość: Tomasz Lec (architekt, varsavianista)

Data emisji: 19.05.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej