more_horiz

Szymon Holcman o komiksach naukowych: ten język jest bardzo uniwersalny

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 10:29
- Pokazują te same wiadomości, tylko w inny sposób. Korzystają z języka komiksu, który jest językiem bardzo uniwersalnym - powiedział w Polskim Radiu 24 Szymon Holcman o komiksach wpisujących się w literaturę naukową. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Elena Yakusheva/Shutterstock.com

Na rynku wydawniczym ukazały się w ostatnim czasie trzy pozycje naukowe traktujące o mózgu, procesie tłumaczenia i funkcjonowaniu zmysłów. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że owe pozycje powstały w formie komiksu. "W głowie tłumaczy", "Neurokomiks" i "Zmysły" to tytuły, które przedstawiają komiksy w nowym świetle. - Literatura non-fiction w ostatnich latach jest niezwykle popularna i te komiksy wpisują się w nią. Pokazują te same wiadomości, tylko w inny sposób. Korzystają z języka komiksu, który jest językiem bardzo uniwersalnym - powiedział Szymon Holcman.

Moda na non-fiction

Tajmnica miecza ZK Wawel 1200.jpg
"Tajemnice miecza". Powstał pierwszy komiks wydany przez Zamek Królewski na Wawelu

Gość Polskiego Radia 24 w audycji "Kwadratura kultury" w rozmowie z Moniką Małkowską mówił o tym, że komiks potrafi zaciekawić samą formą wizualną. - W komiksie bardzo ważne jest pierwsze wrażenie i kontakt ze sferą wizualną. Możemy nie czytać tekstu, ale już samo to, co widzimy w rysunkach jest w stanie nas zaciekawić, nawet jeżeli temat jest trudny - powiedział znawca i propagator komiksów.

Czytaj również: 

- W komiksach jest nomenklatura naukowa, która oddaje faktyczny stan wiedzy na dzisiaj o mózgu i zmysłach, ale najpierw jest warstwa graficzna. Jest ona na swój sposób żartobliwa, bardzo przystępna i pełno jest tam wizualnych metafor oddających pracę mózgu - zaznaczył gość.

Posłuchaj
23:18 _PR24_AAC 2020_12_15-23-36-11.mp3 Komiksy naukowe. Szymon Holcman: ten język jest bardzo uniwersalny ("Kwadratura kultury")

* * *

Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Szymon Holcman (znawca i propagator komiksu)
Data emisji: 15.12.2020
Godzina emisji: 23.36

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem