Ubiór ma znaczenie. Grzegorz Sieczkowski: w Anglii wojskowi rozpoznają się po krawatach
- Musimy pamiętać, że nasze stroje, choć nie mamy tego świadomości, zawsze stanowią jakąś część kultury i tradycji - powiedział Grzegorz Sieczkowski, historyk i miłośnik krawatów. Gość audycji "Kwadratura kultury" przybliżył znaczenie ubioru i krawatu.
2020-12-23, 14:13
Krawat jaki znamy dzisiaj powstał pod koniec XIX wieku. Jednak historia tego ubioru jest dużo dłuższa. Jak mówił Grzegorz Sieczkowski zalążek krawatu pojawił się w momencie "kiedy ludzie zaczęli zakładać coś więcej niż zwierzęcą skórę". W czasach PRL nazwę części męskiej garderoby próbowano zmienić na "ozdobny zwis męski". To jednak się nie przyjęło i do dziś posługujemy się nazwą "krawat".
"Nasze stroje stanowią część kultury i tradycji"
Powiązany Artykuł
Yindies czyli yuppies z XXI wieku
Grzegorz Sieczkowski w rozmowie z Moniką Małkowską zaznacza, że ubiór ma znaczenie. Podaje przykład Anglii, gdzie wzór krawata może być określeniem przynależności. - W Anglii wojskowi rozpoznają się po krawatach. Jeżeli ktoś z państwa założy krawat w paski biało-granatowe okaże się, że jest to barwa brytyjskiej formacji i ktoś może zapytać, w którym roku pan służył. Możemy popełnić faux pas - powiedział gość "Kwadratury kultury".
- Aplikacja, która pomoże dobrze się ubrać
- Jak zakręcić włosy na chustkę lub szybko skrócić rękawy ? Dowiesz się na TikToku
- Wełniany płaszcz i sukienka z wiskozy. "Każdy materiał ma drugie dno"
- Musimy pamiętać, że nasze stroje, choć nie mamy tego świadomości, zawsze stanowią jakąś część kultury i tradycji. Są to rozwiązania, które ktoś stopniowo wymyślał i pewne rzeczy w ten sposób przeszły do rzeczywistości - dodał.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Grzegorz Sieczkowski (historyk, publicysta, autor bloga krawatowego)
Data emisji: 22.12.2019
Godzina emisji: 23.36
dz
REKLAMA