"Uważał, że twórczość, której poświęcił życie, jest jak sacrum". Torchała o Dunikowskim

- Zetknął się z dużym uwielbieniem swoich studentek w Szkole Sztuk Pięknych, ale żadnej kobiety nie poślubił, mimo iż miał z nimi dzieci - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Torchała, kuratorka Muzeum Rzeźby w Warszawie. 

2021-11-17, 10:30

"Uważał, że twórczość, której poświęcił życie, jest jak sacrum". Torchała o Dunikowskim
Xawery Dunikowski. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Xawery Dunikowski. Malarstwo" to pierwsza wystawa poświęcona tej mniej znanej dziedzinie twórczości tego artysty. Dla Dunikowskiego, przede wszystkim rzeźbiarza, malarstwo było ważną częścią działalności artystycznej. Kreował się on na artystę wszechstronnego. Ekspozycja podzielona jest na sale tematyczne, które pozwalają prześledzić tok myśli artysty, jego zmaganie się z tematem i udoskonalanie warsztatu.

Powiązany Artykuł

Piotr Barszczowski OSTATNIA WIECZERZA XXI - 1200.jpg
"To kolaż ponad dwóch tysięcy fotografii". Dr Barszczowski o "Ostatniej Wieczerzy XXI"

- Miał w sobie jakiś czar, swoją niepozorną posturą umiał zainteresować wiele kobiet, miał też liczne grono przyjaciół płci męskiej. W wieku 29 lat dostał już profesurę w Warszawie w nowo otwieranej Szkole Sztuk Pięknych, ponieważ doceniono jego talent i zaufano mu. Akademia natomiast słynęła z tego, że po raz pierwszy do studiów dopuszczono kobiety - mówiła Joanna Torchała.

"Miał córkę i syna"

Zauważyła, że nie zawarł on jednak żadnego związku małżeńskiego, mimo że podawano w komunikatach, że któraś z pań była jego żoną. On uważał jednak, że twórczość, której poświęcał całe swoje życie, jest jak sacrum, w związku z czym nie powinien wchodzić w związki i układy rodzinne, ale miał córkę Marię Xawerę Dunikowską oraz także syna urodzonego w Paryżu.

W obrazach artysta opowiadał o osobistych uczuciach i przeżyciach, których nie chciał lub z różnych przyczyn nie mógł przełożyć na język form rzeźbiarskich. "Ładnie bym wyglądał, gdybym nie potrafił malować. Dzięki temu, że umiem malować, potrafię i rzeźbić" – twierdził Dunikowski. Obrazy bywały również wyrazem jego miłości i przywiązania do bliskich mu osób, m.in. do córki Marii.

REKLAMA


Posłuchaj

J. Torchała o X. Dunikowskim ("Kwadratura kultury") 17:59
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Joanna Torchała (kuratorka Muzeum Rzeźby w Warszawie)

REKLAMA

Data emisji: 16.11.2021

Godzina: 23:40

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej