more_horiz

"Tradycją jest fika, czyli coś więcej niż tylko wypicie kawy". Tomaszewska-Bolałek o zwyczajach kulinarnych w Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 10:30
- Tradycja przerwy w pracy, by wypić kawę, ma wielkie znaczenie dla Szwedów, bowiem Szwecja jest jednym z największych konsumentów kawy na świecie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Tomaszewska-Bolałek, orientalistka, kulturoznawczyni, badaczka kultury kulinarnej i historii żywienia.
Polacy wydali na zakup kawy przeznaczonej do spożycia w domu ponad 3 mld zł. Rośnie też sprzedaż ekspresów: Polska jest pod tym względem już trzecim co do wartości rynkiem w Europie.
Polacy wydali na zakup kawy przeznaczonej do spożycia w domu ponad 3 mld zł. Rośnie też sprzedaż ekspresów: Polska jest pod tym względem już trzecim co do wartości rynkiem w Europie.Foto: shutterstock/jazz3311

Współcześnie niejedzenie mięsa czy ciężkich potraw to codzienna norma, bez względu na post. W dodatku pandemia sprawiła, że coraz więcej ludzi, wcześniej chętnie korzystających z bogatej oferty gastronomicznej, je posiłki w domu. Co więcej, wielu spośród tych, którzy wcześniej nie mieli pojęcia o gotowaniu, odważnie staje "przy garach", eksperymentując z najbardziej egzotycznymi potrawami.

W audycji zapraszamy do sięgnięcia po książkę "Tradycje kulinarne Szwecji". To nasi sąsiedzi "przez Bałtyk", przez pewien czas zjednoczeni z Polską pod jednym berłem Wazów, a jednak ich obyczaje kulinarne i historia nie są u nas szeroko znane. A już mityczne trolle czy Dzień Świętej Łucji zupełnie się w Polsce nie przyjęły.

"Klopsiki przypominające mielonego"

- Nam bardzo często wszystkie kraje nordyckie kojarzą się z zapachem przypraw korzennych. Obecny czas jest takim momentem, na który większość Szwedów czeka także ze względów kulinarnych, a cały grudzień to czas spotkań. Są śledzie na stołach, ale elementów łączących nas ze Szwecją jest więcej, choćby obecne tam klopsiki przypominające kotleta mielonego - powiedziała Magdalena Tomaszewska-Bolałek.

Przypomniała, że w wielu szwedzkich domach dominuje zapach kawy, nie tylko w okresie świątecznym. Wszystkie kraje nordyckie od wielu lat są w czołówce, jeśli chodzi o spożycie kawy. Do kawy, jak zauważyła autorka książki "Tradycje kulinarne Szwecji", można podawać bułeczkę cynamonową czy kardamonową oraz kanapkę. Odnosząc się do szwedzkiego obyczaju zwanego fiką, powiedziała, że oznacza ona przerwę w pracy lub innej działalności, by wypić kawę.

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Magdalena Tomaszewska-Bolałek (pisarka, orientalistka, kulturoznawczyni, badaczka kultury kulinarnej i historii żywienia)

Data emisji: 07.12.2021

Godzina: 23:35

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem