Co jest źródłem i powodem święta Trzech Króli? Czy odwołujemy się do realnych wydarzeń, czy celebrujemy mit?
- Tylko w jednej ewangelii mamy wspomnienie o pokłonie Trzech Króli. Zapis ten znajduje się w Ewangelii wg. św. Mateusza, nazywany był "widmem", bo bardzo mało o nim wiemy. Jeśli tylko jedna osoba wspomina jakieś zdarzenie, to nie możemy absolutnie powiedzieć, że jest ono nieprawdziwe. W dziełach tamtych czasów są takie sytuacje, o których wspomina tylko Flawiusz i nikt tego nie kwestionuje - podkreślił Janusz Rosikoń.
Gwiazda betlejemska?
Oto co z pewnością wiemy: był to czas niezwykłego zagęszczenia niecodziennych zjawisk na niebie, co zostało opisane przez kilku astronomów. Jednak powody, dla których Trzej Mędrcy podążali za Gwiazdą Betlejemską, nie są wyjaśnione naukowo. Nie ma też niepodważalnych naukowo analiz, czy tym jaśniejącym i wędrującym po niebie obiektem była gwiazda, kometa, czy może potrójna koniunkcja Jowisza, Saturna i Marsa? Albo - wybuch supernowej?
Co zastanawiające: zarówno Trzej Królowie, czyli mędrcy, jak i ludzie prości, tudzież bydlątka i wszelkie żywe istoty - wszyscy poczuli jednocześnie ten sam imperatyw: podążać w kierunku wskazanym przez wędrującą gwiazdę.
- Ujrzeli oni jakiś blask na niebie - tak zapisał to ewangelista. Blask ten zaprowadził ich najpierw do Jerozolimy, ponieważ wywnioskowali, że narodził się nowy król, że jest jakaś zmiana czasów - przypomniał gość audycji.
22:42 PR24_mp3 2021_12_28-23-36-21.mp3 Janusz Rosikoń o genezie święta Trzech Króli ("Kwadratura kultury")
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadziła: Monika Małkowska
Gość: Janusz Rosikoń (fotograf i wydawca licznych albumów, m.in. książki autorstwa Grzegorza Górnego "Trzej Królowie Dziesięć Tajemnic. Sekrety Bożego Narodzenia")
Data emisji: 28.12.2021
Godz. emisji: 23.36
kmp