more_horiz

Święto Trzech Króli. Janusz Rosikoń: wskazuje na rangę narodzin Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 12:20
- Jeszcze nie tak dawno traktowało się pokłon Trzech Króli jako zupełną legendę stworzoną dla podkreślenia wielkości świąt Bożego Narodzenia - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Rosikoń (fotograf i wydawca licznych albumów, m.in. książki autorstwa Grzegorza Górnego "Trzej Królowie Dziesięć Tajemnic. Sekrety Bożego Narodzenia").  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Patrick Poendl.

Co jest źródłem i powodem święta Trzech Króli? Czy odwołujemy się do realnych wydarzeń, czy celebrujemy mit? 

- Tylko w jednej ewangelii mamy wspomnienie o pokłonie Trzech Króli. Zapis ten znajduje się w Ewangelii wg. św. Mateusza, nazywany był "widmem", bo bardzo mało o nim wiemy. Jeśli tylko jedna osoba wspomina jakieś zdarzenie, to nie możemy absolutnie powiedzieć, że jest ono nieprawdziwe. W dziełach tamtych czasów są takie sytuacje, o których wspomina tylko Flawiusz i nikt tego nie kwestionuje - podkreślił Janusz Rosikoń. 

Gwiazda betlejemska? 

Oto co z pewnością wiemy: był to czas niezwykłego zagęszczenia niecodziennych zjawisk na niebie, co zostało opisane przez kilku astronomów. Jednak powody, dla których Trzej Mędrcy podążali za Gwiazdą Betlejemską, nie są wyjaśnione naukowo. Nie ma też niepodważalnych naukowo analiz, czy tym jaśniejącym i wędrującym po niebie obiektem była gwiazda, kometa, czy może potrójna koniunkcja Jowisza, Saturna i Marsa? Albo - wybuch supernowej?

Co zastanawiające: zarówno Trzej Królowie, czyli mędrcy, jak i ludzie prości, tudzież bydlątka i wszelkie żywe istoty - wszyscy poczuli jednocześnie ten sam imperatyw: podążać w kierunku wskazanym przez wędrującą gwiazdę.

 - Ujrzeli oni jakiś blask na niebie - tak zapisał to ewangelista. Blask ten zaprowadził ich najpierw do Jerozolimy, ponieważ wywnioskowali, że narodził się nowy król, że jest jakaś zmiana czasów - przypomniał gość audycji. 

Posłuchaj
22:42 PR24_mp3 2021_12_28-23-36-21.mp3 Janusz Rosikoń o genezie święta Trzech Króli ("Kwadratura kultury")

       

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadziła: Monika Małkowska

Gość: Janusz Rosikoń (fotograf i wydawca licznych albumów, m.in. książki autorstwa Grzegorza Górnego "Trzej Królowie Dziesięć Tajemnic. Sekrety Bożego Narodzenia")  

Data emisji: 28.12.2021

Godz. emisji: 23.36

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem