more_horiz

Dr Jekyll i pan Hyde w nowej odsłonie. Dwie Siostry z serią dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 09:30
Maciej Byliniak, tłumacz, autor tekstów, redaktor prowadzący w Wydawnictwie Dwie Siostry, zaprezentował w Polskim Radiu 24 serię Świeżym Okiem skierowaną do dorosłych czytelników.
Okładka książki Doktor Jekyll i pan Hyde Roberta Louisa Stevensona wydanej w ramach serii Świeżym Okiem
Okładka książki "Doktor Jekyll i pan Hyde" Roberta Louis'a Stevensona wydanej w ramach serii Świeżym OkiemFoto: wydawnictwodwiesiostry.pl

Wydawnictwo Dwie Siostry, znane z estetycznie podanej graficznie literatury dla dzieci i młodych czytelników, od niedawna rozpoczęło edycję nowej serii Świeżym Okiem. W tym cyklu prezentowane są klasyki literatury światowej zilustrowane w nowatorski, niekonwencjonalny sposób.

Publikacja, która rozpoczęła serię, to dwutomowe wydanie książki "Doktor Jekyll i pan Hyde" Roberta Louisa Stevensona. Od premiery noweli upłynęło prawie 150 lat. Pierwsza angielska edycja miała miejsce w 1886 roku. Pierwszy polski przekład ukazał się już w 1909 roku. Przy reedycji posłużono się przekładem Tadeusza Jana Dehnela z 1958 roku. Dzieło zilustrował brazylijski artysta Adão Iturrusgaraia.

- To seria, w której wydajemy i planujemy wydawać klasykę literatury dla dorosłych czytelników w wydaniach bogato i wyraziście ilustrowanych - podkreślił Maciej Byliniak. Tłumaczył, że powieści ilustrowane dla dorosłych to forma rzadko spotykana. - To powieści ilustrowane w taki sposób, żeby te ilustracje były nie tylko drobną dekoracją do tekstu, ale w którym stają się one komponentem książki w istotny sposób wpływającym na odbiór całości - powiedział.

Czytaj także:

Posłuchaj
23:31 PR24_mp3 2022_01_18-23-35-51.mp3 Maciej Byliniak o wydawniczej serii Świeżym Okiem ("Kwadratura kultury"/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Maciej Byliniak (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Data emisji: 18.01.2021

Godzina: 23.35 

st

Zobacz także

Zobacz także