more_horiz

Festiwal Muzyki Barokowej. Buszta: Alessandro Stradella jest niezmiernie wart poznania

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 10:20
- Stradella podczas swojego życia i działalności zawodowej był jednym z najlepiej opłacanych kompozytorów - dostawał trzykrotnie wyższe stawki niż inni współcześni mu twórcy - podkreśliła w Polskim Radiu 24 muzykolog Aleksandra Buszta, organizator koncertów na Zamku Królewskim w Warszawie.
Aleksandra Buszta przybliżyła burzliwe życie włoskiego kompozytora epoki baroku Alessandra Stradelli
Aleksandra Buszta przybliżyła burzliwe życie włoskiego kompozytora epoki baroku Alessandra StradelliFoto: mat. prom.

Festiwal Muzyki Barokowej odbędzie się w dniach 19-26 czerwca br. Tegoroczna edycja będzie w całości poświęcona sylwetce mało znanego w Polsce włoskiego twórcy Alessandra Stradelli. "Ten nietuzinkowy człowiek i kompozytor porównywany bywa z Caravaggiem i rzeczywiście w burzliwej biografii i twórczości obu artystów odnaleźć można wiele wspólnego. Pozostaniemy w kręgu przyjaciół i znajomych Stradelli, takich jak Carlo Ambrogio Lonati, czy Francesco Cavalli"- czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Podczas festiwalu wystąpią zarówno polscy, jak i włoscy muzycy. W koncercie inauguracyjnym wystąpi Oh!Orkiestra historyczna pod kierownictwem Martyny Pastuszki. Dwa ostatnie koncerty poprowadzi maestro Andrei de Carlo. Dyrygent od wielu lat jest kierownikiem artystycznym i organizacyjnym Festival Barocco Alessandro Stradella FBAS, który odbywa się w miejscu pochodzenia rodziny kompozytora - Nepi pod Rzymem.

Czytaj także:

- To kompozytor drugiej połowy XVII wieku, o którym wiele rzeczy wiadomo, ale więcej nie wiadomo. Jego życie było nieprawdopodobnie burzliwe i obfitujące w zwroty akcji - opowiadała Aleksandra Buszta. Przybliżając jego postać podkreśliła, że encyklopedyczna wiedza na jego temat kryje wiele nieścisłości, jak choćby miejsce jego urodzenia, którym nie było Nepi. - Sam Stradella urodził się w Bolonii, co zostało dowiedzione ok. 5 lat temu przez osobę, która zajmowała się badaniem dokumentów rodzinnych - tłumaczyła.

Jego rozwiązły styl życia i liczne skandale miłosne spowodowały, że Stradella został zamordowany w wieku 42 lat.

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
23:24 PR24_mp3_20220614233530_Kwadratura_kultury.mp3 Aleksandra Buszta o koncertach na Zamku Królewskim w Warszawie (Kwadratura kultury/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Aleksandra Buszta (muzykolog)

Data emisji: 14.06.2022

Godzina: 23.35

st/zamek-krolewski.pl

Zobacz także

Zobacz także