more_horiz

"Retrospektywa w zminiaturyzowanej formie". Iza Rusiniak o wystawie dzieł Jana Dobkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 13:45
W Polskim Radiu 24 Iza Rusiniak wyznała, że dzieła prezentowane na wystawie w domu aukcyjnym Desa Unicum, zostały dobrane wspólnie z artystą - Janem Dobkowskim. - Wymyśliliśmy, że będzie to retrospektywa, ale w zminiaturyzowanej formie - mówiła organizatorka wystawy "Podróż do Uniwersum".
Trwa wernisaż wystawy Podróż do uniwersum Jana Dobkowskiego
Trwa wernisaż wystawy "Podróż do uniwersum" Jana DobkowskiegoFoto: FB/@DesaUnicumWarszawa

"Jeśli wierzymy w duszę, nie ma przemijania. Zmienia się tylko materia. Zastanawiam się nad życiem i śmiercią. Ale tak naprawdę myślę, że jestem nieśmiertelny" - takie wyznanie poczynił Jan Dobkowski kilkanaście lat temu. Ma on na koncie kilka tysięcy płócien, kilkanaście tysięcy rysunków oraz eksperymenty z innymi technikami, m.in. plexiglasem.

"Podróż do Uniwersum"

Niedawno Jan Dobkowski skończył 80 lat. To powód, dla którego Desa Unicum zorganizowała retrospektywę artysty - 2 sierpnia, miał miejsce wernisaż wystaw, w którym osobiście uczestniczył jubilat.

Przegląd wielu etapów twórczych artysty, od czasów, gdy jego znakiem rozpoznawczym były płaskie czerwone figury na zielonym tle, po lata, gdy cienka linia przeobraziła się w materię wypełniającą przestrzenie umownych pejzaży i… kosmos. Linia, przechodząca nieskończone przeobrażenia, jest podstawowym "tworzywem" w sztuce Dobkowskiego. 

Retrospektywa prac artysty 

Jak wskazała Iza Rusiniak, "chcieliśmy w miarę możliwości pokazać wszystkie okresy twórczości Jana Dobkowskiego". - Od prac studenckich poprzez prace klasyczne z początku lat 70. z momentu szczytowego kariery i tego momentu, kiedy artysta wyjechał w 1972 roku do Stanów Zjednoczonych na stypendium Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej - opowiadała historyk sztuki. 

- Poprzez obrazy z lat 80. w troszkę innej atmosferze, bardziej tenebrystyczne i mroczne, refleksyjne, ale mimo ciemniejszej kolorystyki - nie smutne. Aż do obrazów z lat 90. i wczesnych 2000, przede wszystkim obrazów wielkoformatowych, obrazów inspirowanych podróżami po świecie, aż po ostatnie obrazy malowane w 2019 z nieprezentowanej jeszcze serii "Algorytm koloru" - kontynuowała. 

Wystawa prac Jana Dobkowskiego "Podróż do uniwersum" potrwa do 24 sierpnia.

Posłuchaj
23:02 pani Iza.mp3 Iza Rusiniak o wernisażu prac Jana Dobkowskiego (Polskie Radio 24/Kwadratura kultury) 

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Iza Rusiniak (historyk sztuki, organizatorka wystawy "Podróż do Uniwersum")

Data emisji: 2.08.2022

Godzina: 23.35

nt

Zobacz także

Zobacz także