more_horiz

Taniec dla każdego. Niezależnie od wieku i umiejętności

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 22:03
Choć lubimy oglądać musicale i popisy na scenie czy ekranie, to zanika obyczaj tańca towarzyskiego w domach i na imprezach. Dlaczego utraciliśmy umiejętność "komunikacji" tańcem? Dlaczego na imprezach dominują samodzielne popisy taneczne? Mówili o tym w programie Kwadratura Kultury Jacek Marczyński (krytyk operowy i baletowy) i Wanda Hansen.
Audio
  • 22.11.16 Jacek Marczyński i Michał Oleszczyk o obyczaju tańca towarzyskiego.
Philippine Pina Bausch, niemiecka tancerka oraz choreografka tańca współczesnego o wielkim wpływie na rozwój teatru tańca jako gatunkufot.wikipedia.org
Philippine „Pina” Bausch, niemiecka tancerka oraz choreografka tańca współczesnego o wielkim wpływie na rozwój teatru tańca jako gatunku/fot.wikipedia.org

W Berlinie trwa wystawa Piny Bausch, na której starsi tancerze prezentują samych siebie. Jak zaznaczył Jacek Marczyński, myślenie o tańcu i o tym, że tańczyć może każdy niezależnie od wieku i umiejętności, "narodziło się znacznie wcześniej niż u Piny Bausch".

– Początku takiego podejścia można szukać w korzeniach tańca nowoczesnego w latach 70. XX wieku, głównie Stanach Zjednoczonych. Tam uważano, że nie powinno być rozróżnienia na taniec kobiecy i męski i, że taniec powinien być dostępny dla każdego, w każdym wieku. To myślenie się potem bardziej rozpowszechniło na Europę – podkreślił gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/pr

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 22.11.16

Godzina emisji: 21:33

 

Zobacz także

Zobacz także