more_horiz

Obyczaje: indywidualna forma życzeń w modzie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 11:26
- Pamiętam wysyp kartek artystycznych ze stanu wojennego. Były to wtedy wyłącznie kartki świąteczne związane z symbolami, np. z Solidarnością – wspominała historyczka sztuki Zofia Jabłonowska-Ratajska. O życzeniach wysyłanych na kartkach, przesyłanych sobie hurtowo smsem i tych, tworzonych w internecie mówił w audycji Kwadratura Kultury także dziennikarz Grzegorz Brzozowicz.
Audio
  • 27.12.16 Zofia Ratajska i Grzegorz Brzozowicz o składaniu życzeń wczoraj i dziś
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/andreskrey

Wisława Szymborska tworzyła kolaże, które kilka lat temu zostały zakwalifikowane do kategorii dzieł sztuki. Jak podkreśliła Zofia Jabłonowska-Ratajska, do kolaży wracają dziś młodzi artyści. - Kartki, jako coś osobistego. Wraca dziś potrzeba wyrażenia życzeń w indywidualnej formie – zauważyła.

Dodała, że kartki można dziś stworzyć nawet na komputerze. - To, czy dostajemy kartki papierowe, czy ktoś nam pisze maile lub smsy nie zmienia niczego w sferze uczuć. To forma, która się zmienia, bo zmieniają się przekaźniki – stwierdziła Ratajska.

Innego zdania był Grzegorz Brzozowicz. - Nigdy nie wysyłam smsami żadnych życzeń, bo źle się z tym czuję. Mam też wrażenie, że osoba, która wysyła mi życzenia smsem, mnie nie szanuje – zaznaczył gość. Podkreślił, że dziś nie trzeba już nawet pamiętać o urodzinach najbliższych, bo o zlożeniu życzeń pamięta za nas... Facebook.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/pr

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________ 

Data emisji: 27.12.16

Godzina emisji: 21:33

Zobacz także

Zobacz także