more_horiz

Szacunek – czy jeszcze go do siebie mamy?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 22:45
Coraz częściej mamy do czynienia z „hejtem” i przejawami nietolerancji. Szacunek do drugiego człowieka zastępuje „szacun”. Autorytety zmieniają się w „ekspertów od wszystkiego”. O szacunku dla bliźnich w audycji Kwadratura Kultury mówili dziennikarze Ewa Czaczkowska i Paweł Sito.
Audio
  • 03.01.2017 O szacunku i upadku autorytetów. Goście: dziennikarze Ewa Czaczkowska i Paweł Sito.
Szacunek  czy jeszcze go do siebie mamy?
Foto: flickr.com/Flazingo Photos

Zdaniem Czaczkowskiej, utrata szacunku do drugiego człowieka wynika po części z tego, że nie szanujemy samych siebie. – A powód zasadniczy, to po prostu nasza pycha, która jest źródłem wszystkiego zła – oceniła. Zaznaczyła, że ludziom wydaje się, iż są źródłem wszystkiego. – Że możemy oceniać kto jest dobry, a kto zły – mówiła.

Z utratą szacunku, związany jest również, zdaniem gości, brak autorytetów. – Przez wiele lat dobrze wiedzieliśmy kto jest autorytetem, a potem nastąpiła fala burzenia tej instytucji. To się wiąże z przemianą społeczeństwa liniowego, w sieciowe – wyjaśniał Sito. Dodał, że mamy do czynienia z kryzysem autorytetów i instytucji autorytetu. – Nie za bardzo jest komu apelować do ludzi o szacunek, to nie jest modne – mówił.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/ip

___________________

Data emisji: 03.01.2017

Godzina emisji: 21:33Zobacz także

Zobacz także