more_horiz

"Gwiezdne wojny" - więcej niż kino, mitologia i historia

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 13:22
- Jako krytyk dostrzegałem promieniowanie "Gwiezdnych Wojen" na inne dzieła – powiedział w audycji Rozpruwacz Kulturalny pisarz i tłumacz specjalizujący się w science fiction Maciej Parowski. O fenomenie filmów George’a Lucasa mówił także krytyk filmowy Łukasz Adamski.
Audio
  • 7.01.17 Łukasz Adamski i Maciej Parowski o „Gwiezdnych wojnach” i roli mitów w popkulturze.
Harrison Ford i Peter Mayhew znów w rolach Hana Solo i Chewbaki. Gwiezdne wojny. Przebudzenie mocyLucasfilmPhotoshot
Harrison Ford i Peter Mayhew znów w rolach Hana Solo i Chewbaki. "Gwiezdne wojny. Przebudzenie mocy"/Lucasfilm/Photoshot

Łukasz Adamski zaznaczył , że "George Lucas nigdy nie chciał by całe uniwersum, które stworzył było tak poważnie traktowane". - Sprzedając jednak Disneyowi prawa do kręcenia następnych części zgodził się na to, by cały wszechświat, który stworzył, był wykorzystywany w najróżniejszy sposób – zauważył Adamski.

Podkreślił, że Lucas, który - mimo że robił filmy, które zarabiają miliardy dolarów - jest „jedynym niezależnym filmowcem pracującym w Hollywood”. - To człowiek, który wygryzł sobie tę niezależność w Hollywood – zaznaczył.

Jego zdaniem, "Gwiezdne Wojny" to coś więcej niż kino, mitologia i historia. - To po prostu oddzielny świat, oddzielne uniwersum, które pewnie przez następne pokolenia będzie towarzyszyć społeczeństwu – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Data emisji: 7.01.17

Godzina emisji: 18:15

Zobacz także

Zobacz także