more_horiz

Kwadratura Kultury: o barwach kinematografii i ich znaczeniu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 21:42
W niektórych filmach kolor odgrywa wyjątkową rolę. Czasem ma znaczenie symboliczne, niekiedy dopełnia akcję, albo wręcz prowadzi narrację. O barwach w kinematografii mówili w audycji Kwadratura Kultury Dorota Kołodyńska (scenograf i kostiumolog) i Michał Oleszczyk (krytyk filmowy, filmoznawca).  
Audio
  • 10.01.2017 O znaczeniu koloru w filmie. Goście: Dorota Kołodyńska (scenograf i kostiumolog) i Michał Oleszczyk (krytyk filmowy, filmoznawca)
Kadr z filmu Powidoki.
Kadr z filmu "Powidoki".Foto: Mat. promocyjne.

Zdaniem Doroty Kołodyńskiej, piękno kolorystyczne w filmie nie jest celem samym w sobie, ale służy jakiejś idei, np. jest nośnikiem emocji.

Michał Oleszczyk przypomniał, że kino można podzielić na czarno-białe i kolorowe. – Widzimy czerwień, pytanie jaką, w jakim systemie barwnym – mówił. Wskazywał, że choć w dawnych filmach  na ekranie pojawia się np. czarna krew, to kolory są tak zakorzenione w świadomości, że automatycznie odbieramy ją jako czerwoną.

Goście rozmawiali o najważniejszych filmach, w których kolory miały zasadnicze znaczenie – jako barwa prowadząca akcję lub jako znaczący detal. Wśród omówionych obrazów znalazły się m.in. „Różowa Pantera”, „Żółta łódź podwodna”, „Czerwona pustynia”, „Kolor purpury”, „Wielki błękit”, „Trzy kolory”, „Zielone lata” i „Kobieta w czerwieni”.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Monika Małkowska.    

Polskie Radio 24/ip

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_______________

Data emisji: 10.01.2017

Godzina emisji: 21:33


Zobacz także

Zobacz także