more_horiz

Z czego żyją „wolne” zawody?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 16:30
Opublikowany niedawno raport „Sytuacja artystów w Polsce” pokazuje, że niepewność związaną z sytuacją finansową czują głównie literaci, dziennikarze, filolodzy, kompozytorzy, a także muzycy i śpiewacy. Gośćmi programu Kwadratura Kultury byli: Bożena Leszczyńska - prezes Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, Grzegorz Sieczkowski - niezależny publicysta, Mateusz Olszewski - student IV roku reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.
Audio
  • 6.02.16 Mateusz Olszewski: przyjemnie jest tworzyć, ale w środowisku aktorskim panuje „wolna amerykanka”.
Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy oraz muzyków - podało w raporcie Narodowe Centrum Kultury.
Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy oraz muzyków - podało w raporcie Narodowe Centrum Kultury.Foto: stux / pixabay

W filmie „Powidoki” Władysław Strzemiński zostaje wyrzucony uczelni artystycznej, gdzie przez lata pracuej. Żeby cokolwiek zarobić, ima się zajęć nielicujących z jego kompetencjami i kłócących się z możliwościami fizycznymi, m.in. dekoruje wystawy tkanin. O trudnościach, które napotykają na swojej zawodowej drodze artyści i plastycy, mówiła w audycji Bożena Leszczyńska. Jej zdaniem, sytuacja tej grupy jest najtragiczniejsza. – Nie mamy żadnych praw, a koszty wykonania naszych prac są ogromne – powiedziała gość audycji.

- Bywałem twórcą niezależnym, czyli nieetatowym. Znajdowałem się w związku z tym poza polskim systemem prawnym - powiedział  Grzegorz Sieczkowski.- Teraz jest lepiej, bo okazało się, że w takiej sytuacji jest ponad jedna trzecia Polaków i mogą oni nawet brać kredyty – podkreślił publicysta. Dodał, że z przyjemnością wrócił na etat, bo okazało się że dzięki temu osobą prawną.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 6.02.17

Godzina emisji: 22.15

Zobacz także

Zobacz także