more_horiz

Rola dotyku w życiu człowieka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 23:00
„Nie dotykaj!” - pouczają rodzice dzieci, które wszystkiego chcą dotknąć, które w ten sposób poznają świat i które tego potrzebują. Dotykiem można wyrazić więcej niż słowami, ale w różnych kulturach obowiązują różne zasady dotyczące używania tego zmysłu. Rozmawiali o tym w programie Kwadratura Kultury Mira Suchodolska (Dziennik Gazeta Prawna), Antonina Konopelska (Akademia Sztuk Pięknych) i dr Andrzej Ignaciuk, doktor medycyny estetycznej..
Audio
  • 20.02.17 Mira Suchodolska, Antonina Konopelska i dr Andrzej Ignaciuk o roli dotyku w życiu człowieka i zwierząt.
fragment rzeźby Grupa Laokoona
fragment rzeźby Grupa LaokoonaFoto: Institute for the Study of the Ancient World / flickr

Są kraje, gdzie wylewność jest na porządku dziennym, a znajomi na powitanie obejmują się, poklepują, ściskają. Są też kraje, gdzie dobry obyczaj nakazuje daleko idącą cielesną powściągliwość i również dzieci wychowuje się bez zbytnich czułości.

Choć współczesna kultura sprawia, że zmysł dotyku zanika, potrzeba pozostała. Komunikowanie się przy pomocy dotyku i poczucie cielesnej bliskości to instynktowna potrzeba ludzka i zwierzęca. Większość ssaków i ptaków wychowuje młode w bliskości od matki (rzadziej ojca), co daje potomstwu poczucie pewności i siły. Także dzieci wychowywane bez rodziców czy w dysfunkcyjnych rodzinach mają w późniejszym wieku zaburzoną emocjonalność.

Jak podkreśliła Mira Suchodolska, dotyk uwarunkowany jest kulturowo. – W Japonii albo w Chinach ludzie się nie dotykają, nawet nie podają sobie ręki - kłaniają się sobie. Nie jest to spowodowane tym, że są chłodni, ale dlatego że jest ich tak dużo, że mają bardzo silną potrzebę stworzenia bariery ochronnej wokół siebie – wyjaśniła. Suchodolska dodała, że dotyk jest w tych kulturach zarezerwowany dla osób najbliższych.

Także dr Andrzej Ignaciuk zwrócił uwagę na podłoże kulturowe. - Najlepszym przykładem tego, jaką wagę przykłada się do bezpośredniej bliskości, dotykania, głaskania, to kraje Południa. Mam ważenie, że mieszkańcy tych regionów przekazują sobie pozytywne impulsy, pozytywne Chcą je okazać nie tylko werbalnie, ale całym ciałem – zauważył.

Zdaniem Antoniny Konopelskiej, „dotyk jest w dzisiejszych czasach dość mocno marginalizowany mimo że posługujemy się nowymi technologiami i używamy do tego głównie zmysłu dotyku”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

-

Polskie Radio 24/pr

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 20.02.17

Godzina emisji: 22:15

Zobacz także

Zobacz także