more_horiz

Ogród dawnych smaków

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 13:00
Czekolada, kawa, herbata – to wynalazki nie do razu i nie przez wszystkich zaakceptowane na polskich stołach. A co było napitkiem ulubionym przez wszystkich? Z czym mieszano alkohole, jak je schładzano? Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli: Dorota Dias-Lewandowska, znawczyni historii wina, Bogdan Gałązka, szef restauracji Gothic Café na zamku w Malborku i Adrian Ordakowski, kuchmistrz restauracji w pałacu w Wilanowie.
Audio
  • 7.08.17 Co nasi rodacy jadali i pijali kiedyś latem, kiedy jadalnię czy inne zamknięte pomieszczenia zastępowały ogród, altana, weranda?
Jak twierdzi nasz gość, kultura picia wina jest w Polsce wciąż w powijakach
Jak twierdzi nasz gość, kultura picia wina jest w Polsce wciąż w powijakachFoto: pixabay (domena publiczna)

Jednym z najbardziej popularnych trunków w całej Polsce było dawniej wino i chociaż dziś, wkrada się ono w gusta Polaków, to w tradycji funkcjonuje już bardzo długo. - Pierwsze winnice pojawiały się już w średniowieczu. Przetrwały jednak tylko do XVI wieku. Wówczas potrzeby Polaków zaczęto zastępować winem importowanym z całej Europy – powiedziała Dorota Dias-Lewandowska.

Wino wytwarzane w naszej części Europy również musiało być jednak cenione przez smakoszy, ponieważ jak podkreślił Bogdan Gałązka Wielki Mistrz posiadał winnice w okolicy Torunia i często wręczał własne wyroby gościom. - Nie mogło być więc ono gorsze od tych sprowadzanych – zauważył gość audycji i dodał, że w księgach rachunkowych zakonu krzyżackiego, które zachowały się do dziś mamy informacje, że na dwór Wielkiego Mistrza sprowadzano ponadto 12 gatunków wina z Francji i 20 gatunków piwa, w gotyckich czasach nie było jednak z pewnością szampana.

Za wielkiego smakosza win uważany był także król Jan III Sobieski. Jak przypomniał Adrian Ordakowski, wydawał wielkie uczty, na których znajdowały przeróżne cuda. - Typowym sarmackim trunkiem był zaś browar, który wytwarzany był na każdym szanującym się dworze szlacheckim. Na samym południu Warszawy w XVII w. było około 150 takich wytwórni. Jeśli chodzi o wino to najpopularniejsze były węgierskie Tokaje, na które wydawano potężne majątki. Popularne były również miody pitne – powiedział kuchmistrz pałacu w Wilanowie.


Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/kawa

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

_____________________

Data emisji: 7.08.17

Godzina emisji: 22.15

Zobacz także

Zobacz także