more_horiz

„Tymem do przodu” – nowa wystawa w Muzeum Karykatury

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 08:00
W Muzeum Karykatury w Warszawie otwarta zostanie 28 września wystawa „Tymem do przodu. Retrospektywa Stanisława Tyma”. Na ekspozycji zobaczyć będzie można żarty drukowane w „Tygodniku Kulturalnym”, gdzie jako rysownik zadebiutował w 1986 roku, oraz w „Rzeczpospolitej” (2001-2005). Prace reprezentują satyrę zaangażowaną, dotykają tematów społecznych i politycznych. O satyrze w audycji Kwadratura Kultury mówili Elżbieta Laskowska (dyrektor Muzeum Karykatury) oraz Edward Lutczyn (satyryk, rysownik).
Audio
  • 25.09.2017 Elżbieta Laskowska (dyrektor Muzeum Karykatury) oraz Edward Lutczyn (satyryk, rysownik) o satyrze
Spotkanie ze Stanisławem Tymem. 02.09.2017 Gdańsk - Dolne Miasto.
Spotkanie ze Stanisławem Tymem. 02.09.2017 Gdańsk - Dolne Miasto.Foto: Karolina Misztal/REPORTER

Elżbieta Laskowska wskazywała, że organizatorzy wystawy „podjęli pewne ryzyko, wynikające z dwóch problemów”. – Przede wszystkim związane z tym, jaką mamy przestrzeń, ale i problem z jak potężnym ładunkiem twórczości mamy do czynienia, stąd musieliśmy dokonać poważnych wyborów – wyjaśniała. Zaznaczyła, że wybrane zostały rysunki, twórczość kabaretowa i teatralna Stanisława Tyma. – Mam nadzieję, że mimo to nie będą zawiedzeni jego miłośnicy twórczości filmowej, ale to temat na następną, potężną wystawę – oceniła.

Jak zwrócił uwagę Edward Lutczyn, niewielu ludzi pamięta, jak znakomitym rysownikiem jest Stanisław Tym. Podkreślił, że widać ogólnoświatową tendencję, zgodnie z którą pisma odchodzą od publikowania rysunków satyrycznych. – Wydawcy bardziej opłaca się zakupić zdjęcie w serwisie stock, niż zamówić u znakomitego rysownika zachód słońca w interpretacji tegoż rysownika. Niestety rysowników na palcach można policzyć – zaznaczył.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/ip

Kwadratura kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 25.09.2017

Godzina emisji: 22:15

Zobacz także

Zobacz także