more_horiz

Qchnia – pierwsza artystyczna restauracja

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 08:00
25 lat temu w Zamku Ujazdowskim w Warszawie otwarto pierwszą "artystyczną" restaurację – Qchnię Artystyczną, której pomysłodawczynią była Irena Groblewska. Qchnia nie tylko lansowała nowy typ jedzenia i odmienny styl podawania potraw – miała także niestandardowo urządzone wnętrze. O tym, jak oswoić ludzi ze sztuką najnowszą, „ocieplić” awangardowe centrum kultury i zachęcić do bywania w przybytku kultury, który nie ma tradycji, mówili w audycji Kwadratura Kultury: specjalistka ds. public relations Irena Groblewska i historyk sztuki Józef Mrozek.
Audio
  • 9.10.17 Irena Groblewska i Józef Mrozek o Qchni – pierwszej artystycznej restauracji.
Quchnia to instytucja nowatorska, całkowicie różna od tych z czasów PRL-u.
Quchnia to instytucja nowatorska, całkowicie różna od tych z czasów PRL-u.Foto: pixabay/Unsplash

Ćwierć wieku temu połączenie sztuki - galerii, teatru, performance’u - z awangardową, wegeteriańską restauracją o niestandardowym wystroju, okazało się strzałem w dziesiątkę. Z Zamkiem Ujazdowskim, którego kierownictwo objął historyk sztuki Wojciech Krukowski, zaczęli współpracę ludzie różnych profesji, zjednoczeni zapałem, przekonani o swoistej misji tego miejsca, poświęcający CSW całą swą energię i czas. Wspólnie wykreowali instytucję nowatorską, całkowicie różną od tych z czasów PRL-u.

Qchnia przyznawała swoje nagrody-wyróżnienia dla postmodernistycznych osobowości, zwane Wieszakami. Jedną z atrakcji Qchni Artystycznej był Bar Rdza zaprojektowany przez historyka sztuki Józefa Mrozka.

Jak wspominał Józef Mrozek, dla Qchni miał zaprojektować bar. - Uznałem, że to może być zabawne. Wtedy wszystko było improwizacją, łącznie z całym naszym państwem, więc stwierdziłem, że może sobie z tym poradzę – mówił gość.

Dodał, że Bar Rdza to m.in. rdzewiejący metalowy blat. - Spotkałem jakichś ludzi pracujących z metalem i ze spawarką. Pomyślałem, że to bardzo dobre zestawienie i zaprojektowałem bar z zardzewiałej blachy. Do zrobienia stołków użyli siedzeń z maszyn rolniczych. Na pchlim targu znalazłem śmigło od samolotu, którego także użyłem – mówił Mrozek.

Irena Groblewska wróciła z kolei do początków swojej działalności. - Po studiach pracowałam w teatrze. Gdy straciłam pracę, spotkałam kobietę, która poprosiła mnie o pomoc w prowadzeniu galerii. Wymyśliłam wystawę i zadzwonił do mnie Wojciech Krukowski, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej, który spytał, kto robił promocję mojej wystawy. Odpowiedziałam, że zrobiłam to sama. Spytał mnie czy nie chciałabym zająć się promocją Zamku Ujazdowskiego i tak zaczęłam pracę jako rzecznik prasowy w Zamku Ujazdowskim – wyjaśniła.

Groblewska mówiła także o Qchni. - Stwierdziłam, że w Zamku brakuje miejsca, gdzie można usiąść przy herbacie, podyskutować. Dziś mówię trochę ze smutkiem o tym 25-leciu, ponieważ początkowo ideą było stworzenie miejsca, które z jednej strony przyciągnie osoby, które mają do wydania kilkaset złotych na kolację, a z drugiej strony - będzie to miejsce dla artystów, którzy przy codziennych daniach będą mogli posiedzieć, może posączyć lampkę wina. To miało być miejsce sporów i takim miejsce było do momentu, gdy się nie skomercjalizowało – podsumowała.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24

Kwadratura kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 9.10.2017

Godzina emisji: 22:15

Zobacz także

Zobacz także