more_horiz

Kwadratura Kultury. Jaka przyszłość czeka miasta?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 23:02
Trwa dyskusja co zrobić z Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Marian Bogusz proponował w latach 70-tych obudować go szklaną piramidą, gdzie na różnych poziomach odbywałyby się warsztaty twórcze. O wizjonerach sztuki urbanistycznej rozmawiali w audycji Kwadratura Kultury: dziennikarka Paulina Wilk i Paweł Sito, redaktor portalu reo.pl.
Audio
  • 27.11.17 Goście audycji Kwadratura kultury o miastach przyszłości i ich nowych wizjach urbanistycznych.
Program gospodarczy towarzyszący udziałowi Polski w EXPO 2020 w Dubaju będzie realizowany w latach 2019-2021 - poinformowała PAIH.
Program gospodarczy towarzyszący udziałowi Polski w EXPO 2020 w Dubaju będzie realizowany w latach 2019-2021 - poinformowała PAIH.Foto: Pixabay (Domena publiczna)

W swojej nowej książce pt. ”Pojutrze. O miastach przyszłości”, Paulina Wilk przekonuje, że nasze „jutro” będzie toczyć się głównie w miastach. Już teraz żyje w nich połowa ludzkości, a populacji emigrujących do dużych ośrodków urbanistycznych wciąż przybywa. - Nie ma zgodności, co do kwestii, jak powinno wyglądać miasto idealne, a różnorodne wizje, które realizuje się w przestrzeniach miejskich, odbywają się najczęściej poza wiedzą obywateli – stwierdziła autorka książki. - Podczas swoich podroży doświadczyłam tego, jak rozbieżne są plany pomiędzy tworzeniem budowalnej przyszłości miast, a realnymi potrzebami ich użytkowników – dodała Paulina Wilk.

- Lubię miasta – podkreślił Paweł Sito i stwierdził, że wiele dobrego wydarzyło się w ostatnich latach choćby w naszej stolicy. - Warszawa zyskała duszę i klimat, co nie jest sukcesem władz miasta, ale ludzi którzy wzięli sprawy w swoje ręce. Dzięki temu, Europejczycy zmienili zdanie o Warszawie i coraz częściej chcą tu przyjeżdżać – powiedział gość audycji i dodał, że najbliższa jego sercu jest idea "smartcity".

Zdaniem Pauliny Wilk, wszystkie miasta próbują być teraz „smart”, czyli nie tylko inteligentne i technologicznie zasilone, ale również sprytne, mądre, efektywne i skuteczne. - Modele przyszłości są różne. W przyszłości nikt nie będzie tworzył miast na piasku, takich jak Dubaj, ponieważ są one finansowo nie do utrzymania – stwierdziła gość audycji.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Monika Małkowska.

_____________________

Data emisji: 27.11.17

Godzina emisji: 22.15

Kwadratura kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje


Zobacz także

Zobacz także