more_horiz

Józef Piłsudski nieznany. 150. rocznica urodzin Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 11:32
150 lat temu, 5 grudnia 1867 roku, urodził się Józef Piłsudski. W Kwadraturze Kultury o życiu marszałka, ciekawostkach związanych z jednym z twórców polskiej niepodległości, a także jego upamiętnieniu, mówili Tomasz Stańczyk z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Katarzyna Jaruzelska-Kastory, odpowiedzialna za aranżację wnętrz "Milusina".
Audio
  • 4.12.17 Kwadratura Kultury: Tomasz Stańczyk i Katarzyna Jaruzelska o marsz. Józefie Piłsudskim
Józef Piłsudski
Józef Piłsudski Foto: Domena publiczna

– To był jeden z pierwszych dowodów na to, że rodzi się kult i legenda Piłsudskiego – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Stańczyk, publikujący ciekawostki na temat życia marszałka na "Blogu z wąsem". Ekspert na naszej antenie opowiadał m.in. o kulisach powstawania w 1916 roku "Portretu brygadiera Józefa Piłsudskiego", autorstwa samego Jacka Malczewskiego.

Kiedy obraz był na ukończeniu, a model siedział w pracowni, Jacek Malczewski zapytał swojego pomocnika, który mieszał farby i podawał pędzle, czy postać na portrecie jest podobna do Piłsudskiego. Pomocnik gorliwie odpowiedział: "tak, tak, panie profesorze. Jest bardzo, ale to bardzo podobna" – relacjonował Tomasz Stańczyk. – Sytuacja trochę zdziwiła późniejszego marszałka, ale tylko na chwilę. Przestał się on dziwić, gdy Malczewski zwrócił się do pomocnika: "no, gdybyś inaczej powiedział, to w mordę bym dał”. Wtedy Piłsudski ponownie się speszył i kiedy Malczewski zapytał go, czy podoba mu się portret, odpowiedział skromnie: "tak, jest bardzo ładny". Ocenił jednak przy tym, że wygląda na nim zbyt wyniośle. Na to stwierdził malarz: "jeżeli pan nie jest taki wyniosły, to taki pan powinien być" – pointował gość PR24.

Więcej – m.in. o wyposażaniu dworku „Milusin”, w którym niegdyś mieszkał marszałek, a dziś mieści się Muzeum Józefa Piłsudskiego – w całej rozmowie z  Katarzyną Jaruzelską-Kastory i Tomaszem Stańczykiem.

Gospodarzem programu była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/zz

_________________

Data emisji: 4.12.17

Godzina emisji: 22.15

Zobacz także

Zobacz także