more_horiz

"Kwadratura kultury". Mistycy są wśród nas

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 23:59
Gościem "Kwadratury kultury" w Polskim Radiu 24 była dr Ewa K. Czaczkowska, publicystka, wykładowca Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rozmowa dotyczyła kobiet-mistyczek, bohaterek książki „Mistyczki. Historie kobiet wybranych”.
Audio
  • 15.10.2019, "Kwadratura Kultury". Gość: dr Ewa Czaczkowska, autorka biografii „Mistyczki. Historie kobiet wybranych”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Free

Dr Ewa Czaczkowska jest autorką wydanej właśnie biografii „Mistyczki. Historie kobiet wybranych”. Opisując wydarzenia daleko wykraczające poza zwykłe ludzkie doświadczenia, stara się zachować obiektywizm.

Cztery różne kobiety, z różnych epok, łączy jedno: szczególny kontakt z Bogiem. Historie niezwykłych kobiet, które nie mieściły się w schematach, często szokowały swoje otoczenie. Spotykały się z niedowierzaniem, podejrzeniami i odrzuceniem. Czy wszystkie umiały rozeznać, co chce powiedzieć im Bóg, i być temu wierne?

Wanda Boniszewska – stygmatyczka, na własnym ciele przeżywała mękę Chrystusa. W sowieckim łagrze poznała piekło. Kaci pod jej wpływem nawracali się.

Alicja Lenczewska – nauczycielka, nawróciła się jako pięćdziesięciolatka. Przez ponad 20 lat prowadziła z Jezusem dialogi, które zapisała.

Wanda Malczewska – ciotka malarza Jacka Malczewskiego, społecznica – uczyła wiejskie dzieci, otwierała szpitale, pomagała powstańcom styczniowym. Widziała drogę krzyżową i śmierć Chrystusa. Zapowiedziała odzyskanie przez Polskę niepodległości i jej dalszą przyszłość.

Maria Franciszka Kozłowska – miała objawienia, które doprowadziły do schizmy. Założycielka Kościoła mariawitów. Watykan obłożył ją klątwą.

O zjednoczeniu duszy z Bogiem

Ewa K. Czaczkowska podkreśla, że losy opisanych przez nią postaci, to nie są efektowne życiorysy. Jej bohaterki nie wyróżniały się urodą ani głośnymi dokonaniami. - To kobiety wybrane. Tych mistyczek jest sporo, a dwie są nam współczesne. Alicja Lenczewska zmarła w 2012 roku. To pokazuje, że mistycy są wśród nas, że mistycyzm to nie jest historia, że to się dzieje tu i teraz - powiedziała dr Ewa K. Czaczkowska, która zauważyła, że natura człowieka się nie zmienia.

- Człowiek jest zawsze taki sam, jeżeli chodzi o jego emocje, pragnienia, marzenia. To były osoby zakochane w Bogu, były z nim bliżej niż każdy normalny wierzący. Doznawały mistycznych przeżyć, stanów mistycznych, łask różnego typu: poczynając od kontemplacji wlanej, poprzez ekstazy bolesne, bezbolesne, zjednoczenie duszy z Bogiem, zaślubiny, zaręczyny, widzenia, rozmowy z Jezusem - wyliczała Ewa K. Czaczkowska.

Bohaterka audycji mówiła ponadto o swoim warsztacie pisarskim i o źródłach, z których korzystała. 

W audycji też m.in. o tym, kiedy i w jakich okolicznościach jej bohaterki zostały „wybrane”oraz o powodach wyklęcia przez Kościół Rzymsko-Katolicki Felicji Kozłowskiej.

Więcej w audycji

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/tb

----------------------

Data emisji: 15.10.2019

Godzina emisji: 23.35

Więcej audycji Kwadratura kultury


Zobacz także

Zobacz także