more_horiz

"Kwadratura kultury". Sekrety "Damy z gronostajem"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 07:29
Gościem Moniki Małkowskiej w najnowszym odcinku "Kwadratura kultury" była Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem", która opowiedziała o tajemnicach słynnej kobiety z obrazu.
Audio
Dama z gronostajem Leonarda da Vinci
"Dama z gronostajem" Leonarda da VinciFoto: Domena publiczna

EN_01316521_0030 kopia 1200.jpg
"Kwadratura kultury". Tkanina: spleciona z polskimi dziejami

- Wszyscy wiemy, że Leonardo da Vinci to geniusz wszech czasów. W tym roku minęło równe 500 lat od jego śmierci. Z tej rocznicy użytek zrobiło kilka muzeów na czele z Luwrem - gdzie od października do końca lutego przyszłego roku trwa wystawa dorobku autora "Mona Lisy". Będziemy mówić o obrazie, którego na niej zabrakło. Chodzi o dzieło z polskich zbiorów - "Dama z gronostajem" nie ma konkurencji w naszych muzeach, a zdarzało jej się błyszczeć na zagranicznych ekspozycjach. Wydawałoby się, że tak cenny, tak atrakcyjny, intrygujący obiekt już od dawna był zbadany, opisany, przeanalizowany. Tymczasem, dopiero jesienią tego roku ukazała się książka "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" - mówiła Monika Małkowska.

Historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie

"Była kochanką Ludovica Sforzy, przyszłego księcia Mediolanu, jednego z najpotężniejszych ludzi renesansowych Włoch, i uznaną poetką. »Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem« to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską" - czytamy w opisie książki.

O książce i sekretach Damy z gronostajem opowiedziała autorka książki i historyk sztuki Katarzyna Bik.

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji Kwadratura kultury była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 29.10.2019

Godzina emisji: 23.35

Zobacz także

Zobacz także