more_horiz

"To kolaż ponad dwóch tysięcy fotografii". Dr Barszczowski o "Ostatniej Wieczerzy XXI"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 11:00
- Świadomie chciałem pokazać, jak wyglądałaby Ostatnia Wieczerza, gdyby dziś wśród nas był Jezus Chrystus, który wybierałby swoich apostołów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Barszczowski, artysta i pedagog.
OSTATNIA WIECZERZA XXI
OSTATNIA WIECZERZA XXIFoto: Piotr Barszczowski

Medal Wawrzyńca Wspaniałego dla Piotra Barszczowskiego. To utalentowany artysta z Tarnowa, zdobył aż dwie nagrody na XIII Biennale Sztuki we Florencji (23.10 - 31.11.2021): złoty medal im. Wawrzyńca Wspaniałego w kategorii sztuk multimedialnych oraz Nagrodę Publiczności.

Chopin 1200.jpg
Aleksandra Buszta o wystawie poświęconej Chopinowi: XIX-wieczny "salon" znalazł w niej swoje odzwierciedlenie

Jego neowitraż (technika własna autora) pt. "Ostatnia Wieczerza XXI" na co dzień jest prezentowany w klasztorze w Tyńcu. Doceniono także trzy inne prace artysty. Tegoroczny temat przewodni XIII Biennale Sztuki we Florencji brzmiał "Kobieta przez wieki w sztuce. Kobieta w sztuce współczesnej". W kompozycji "Ostatnia Wieczerza XXI" pojawia się aż 12 kobiet, wbrew tradycyjnym przedstawieniom.

"Kolaż 2 tys. fotografii"

Dla nagrodzonego artysty pobyt we Florencji był szczególnym przeżyciem, także z racji bezpośredniego kontaktu z dziełami Botticellego. - Moja praca pt. "Ostatnia Wieczerza XXI" to kolaż ponad dwóch tysięcy fotografii, makro i mikro. Przeważnie fotografuję wodę czy kamienie, ale w przypadku tej pracy czytelnie fotografowałem chleb i wino - przypomniał dr Piotr Barszczowski.

Dodał, że wszystko zaczęło się ponad 30 lat temu, gdy jako uczeń liceum plastycznego "przerabiał" w trakcie lekcji epokę renesansu. Kiedy pojawił się temat słynnego malowidła, przyszłemu artyście przyszła do głowy myśl i pytanie zarazem, a mianowicie, jak wyglądałaby Ostatnia Wieczerza w wykonaniu Piotra Barszczowskiego. Od tamtej pory co jakiś czas artysta drążył temat.


Posłuchaj
23:19 PR24_mp3 2021_11_09-23-35-15.mp3 Dr Piotr Barszczowski o "Ostatniej Wieczerzy" ("Kwadratura Kultury")

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: dr Piotr Barszczowski (artysta i pedagog)

Data emisji: 09.11.2021

Godzina: 23:35

Zobacz także

Zobacz także