more_horiz

"Apokalipsa" Albrechta Dürera. "Dramatyczny, ekspresyjny przekaz"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 00:01
- Ryciny Albrechta Dürera, które trafiały "pod strzechy", były bezpośrednim przekazem tematów biblijnych. Nie wysublimowanym, w irracjonalnym świecie. (...) Były łatwe w odbiorze, akceptowalne, przenosiły święte tematy w rzeczywistość. Służyły do odbioru intymnego, intymnych modlitw, bez pośrednictwa Kościoła - mówiła w Polskim Radiu 24 historyk sztuki Ewa Korpysz.
Rycina Zwiastowanie z cyklu Żywot Maryi autorstwa Albrechta Drera
Rycina "Zwiastowanie" z cyklu "Żywot Maryi" autorstwa Albrechta DüreraFoto: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otwarto wystawę prezentującą dzieło z XVI wieku - "Księgę" trzech cykli graficznych Albrechta Dürera: "Żywot Maryi", "Wielka Pasja" oraz "Apokalipsa". Ewa Korpysz mówiła na antenie PR24, że ostatni cykl przyniósł artyście sławę. - Szybko okazało się, że jego grafiki podobały się, były cenione - opowiedziała. Część jego kolegów po fachu uznała wówczas, że może czerpać z zyski z "bezczelnego wręcz" kopiowania i sprzedawania sztuki Dürera.

Odnosząc się do "Apokalipsy", Ewa Korpysz mówiła o "dramatycznym, ekspresyjnym, sugestywnym przekazie", który różnił się od tego, jak dotychczas przedstawiano to biblijne wydarzenie.

Gość PR24 mówiła, że twórczość Dürera trafiła na czas wojen, niepokojów społecznych, niezadowolenia z Kościoła i początku reformacji. Artysta przedstawiał na swoich rycinach "bezpośrednie przekazy tematów biblijnych". - Te postacie były z krwi i kości, miały ubiory współczesne, we współczesnym Dürerowi środowisku, mieszczańskich wnętrzach XV-wiecznych Niemiec. One były łatwe w odbiorze, akceptowalne. Przenosiły święte tematy w rzeczywistość. Służyły do odbioru intymnego, intymnych modlitw, obcowania z religią bez pośrednictwa Kościoła. To była odpowiedź na niezadowolenie z działalnością Kościoła, szło w parze z rodzącą się reformacją - opowiadała Ewa Korpysz.

Posłuchaj
22:31 Kwadratura Kultury [PR24]PR24 (mp3) 26 lipiec 2022 23_35_49.mp3 Ewa Korpysz o twórczości Albrechta Dürera (Polskie Radio 24/Kwadratura kultury) 

Historyk sztuki podkreśliła, że oryginalność prezentowanych w MAW dzieł jest potwierdzona. Ich właściciel, Piotr Wedeliciusz, "nie był przypadkową osobą". Pochodził ze szlacheckiej rodziny, był człowiekiem bardzo wykształconym (robił doktorat z medycyny, był lekarzem króla Zygmunta Starego). - Znał te ryciny, znał Dürera. (...) Nie dałby sobie "wcisnąć" rzeczy bezwartościowych - stwierdziła.

Wystawę można oglądać do 4 września. 


***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Ewa Korpysz (historyk sztuki, kuratorka wystawy drzeworytów Albrechta Dürera w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej)

Data emisji: 26.07.2022

Godzina: 23.35

ms

Zobacz także

Zobacz także