more_horiz

Postać Stefana Gierowskiego. "Artysta, który odnajduje się w wielu nurtach"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 10:20
- Kiedyś wydano zeszyty poświęcone kilku kierunkom w sztuce. Stefan Gierowski był chyba jedynym artystą, który znalazł się np. wśród kolorystów czy abstrakcjonistów - powiedział w Polskim Radiu 24 Stefan Szydłowski, filozof i autor wystaw.
Stefan Szydłowski podkreśla, że Stefan Gierowski to artysta, który odnajduje się w wielu nurtach
Stefan Szydłowski podkreśla, że Stefan Gierowski to "artysta, który odnajduje się w wielu nurtach"Foto: Volurol/Shutterstock

W niedzielę, 14 sierpnia, w wieku 97 lat zmarł prof. Stefan Gierowski, uważany za jednego z najważniejszych polskich abstrakcjonistów. Profesor Gierowski to wieloletni pedagog warszawskiej ASP, setki wystaw na koncie, zasługi dla środowiska artystycznego. I przede wszystkim: autorytet intelektualny i moralny, albo w odwrotnej kolejności. Wybrany na rektora stołecznej akademii, którą to kandydaturę (1983) odrzuciły władze stanu wojennego, pozostawał jednym z najważniejszych twórców i nauczycieli dla kilku pokoleń.

Pokolenie Arsenału

Stefan Szydłowski podkreślił, że postać i twórczość Stefana Gierowskiego trudno właściwie sklasyfikować. - Ze Stefanem Gierowskim jest taki problem, że wielu próbuje go "przejąć" do swojej perspektywy. Kiedyś wydano zeszyty poświęcone kilku kierunkom w sztuce. Stefan Gierowski był chyba jedynym artystą, który znalazł się np. wśród kolorystów czy abstrakcjonistów - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 jako na istotne wydarzenie w życiu Stefana Gierowskiego wskazuje na Ogólnopolską Wystawę Młodej Plastyki "Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi" z 1955 roku. Ekspozycja, nazywana także Arsenałem, zdaniem Stefana Szydłowskiego odegrała bardzo ważną rolę w życiu i twórczości bohatera audycji. - Należy on do pokolenia, które łączyło się z Arsenałem. Brzmi to szczególnie dlatego, że to było wydarzenie pokoleniowe. To było rozstawanie się z pewnego rodzaju uwarunkowaniem w polityce kulturalnej - powiedział.

- Wtedy pojawiło się grono, które odegrało szczególną rolę w warszawskiej akademii. Druga połowa lat 50. była niezwykle istotna dla twórczości Gierowskiego i całego środowiska - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
23:25 PR24 2022_08_30-23-35-54.mp3 Stefan Szydłowski o postaci Stefana Gierowskiego (Kwadratura kultury)

***

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Stefan Szydłowski (filozof, kurator, autor wystaw)

Data emisji: 30.08.2022

Godzina: 23:35

dz

Zobacz także

Zobacz także