more_horiz

"Polityka, praktyka i rzemiosło to zupełnie osobne sprawy". Konserwator dzieł sztuki o odbudowie katedry Notre-Dame

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 09:52
- Politycy zawsze obiecują na wyrost. Myślę, że słowa Macrona były powiedziane pod wpływem chwili, bez rozeznania stanu faktycznego, jaki był po pożarze, i tego, jak będzie wyglądała materia, statyka - powiedziała w Polskim Radiu 24 Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka (główny konserwator Muzeum Nieborowa i Arkadii, konserwator dzieł sztuki). 
Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka: pożar w katedrze Notre-Dame nie powinien się wydarzyć
Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka: pożar w katedrze Notre-Dame nie powinien się wydarzyć Foto: Shutterstock/Wirestock Creators

W wyniku pożaru - ponad trzy lata temu - we Francji zniszczona została katedra Notre-Dame. Francuzi oraz specjaliści z całego świata nadal nie spuszczają oka z tego gotyckiego budynku i śledzą, komentują to, co się tam dzieje, jak przebiega rekonstrukcja. Dość często dyskusje na ten temat są ogniste. Prezydent Emmanuel Macron obiecał, że katedra Notre-Dame zostanie udostępniona w 2024 roku, jednak na obecnym etapie odbudowy taka możliwość nie wchodzi w grę. 

"Polityka, praktyka i rzemiosło to zupełnie osobne sprawy"

- Polityka, praktyka i rzemiosło to zupełnie osobne sprawy. Myślę, że politycy zawsze obiecują na wyrost, i również te słowa Macrona były powiedziane pod wpływem chwili, bez rozeznania stanu faktycznego, jaki był po pożarze, i tego, jak będzie wyglądała materia, statyka - stwierdziła gość PR24. 

- Myślę, że każdy z nas oglądał te wstrząsające zdjęcia, kiedy paliła się więźba dachowa, wszystkie łączenia ołowiane. Osobiście podziwiałam wszystkie ekipy strażaków i zastanawiałam się, jak w ogóle mogło dojść do pożaru - mówiła konserwator dzieł sztuki. 

Podkreśliła, że w tej sprawie docierało do nas dużo różnych komentarzy, które same sobie przeczyły. - Na przykład wstrząsające dla mnie było doniesienie, że służby ratownicze dowiedziały się z Instagrama, mediów społecznościowych o tym, co się dzieje. Oczywiście nie było to do końca prawdą, natomiast prawdą było to, że wcześniej nie wykonano żadnego rozeznania, czyli nie przygotowano się na taki pożar, który nie powinien nastąpić - dodała.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
22:40 PR24_mp3 2022_10_11-23-35-53.mp3 Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka o renowacji katedry Notre-Dame (Kwadratura kultury/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka (główny konserwator Muzeum Nieborowa i Arkadii, konserwator dzieł sztuki)

Data emisji: 11.10.2022

Godzina: 23.35

nj/kor

Zobacz także

Zobacz także