Na scenie: Emigracja według Sławomira Mrożka i Piotra Cyrwusa

Emigracja od kilku stuleci wpisana jest w historię naszego kraju, również tę najnowszą. Na przestrzeni lat zmieniają się jedynie powody i formy opuszczania ojczyzny. Zjawiska emigracji dotyka dramat Sławomira Mrożka „Emigranci”. Na jego podstawie teatralną formę dzieła stworzył m.in. Piotr Cyrwus, który w audycji „Na scenie” opowiedział o przesłaniu spektaklu i ponadczasowej twórczości Mrożka.

2016-11-26, 22:55

Na scenie: Emigracja według Sławomira Mrożka i Piotra Cyrwusa
mat. prasowe. Foto: Krzysztof Bieliński teatrpolski.waw.pl

Posłuchaj

26.11.16 Piotr Cyrwus: "Emigranci" są sztuką niezwykle uniwersalną
+
Dodaj do playlisty

"Emigranci” to klasyczny dramat, znany i wystawiany od lat na całym świecie. Tytułowymi emigrantami są intelektualista AA i robotnik XX. Wynajmują suterenę w bliżej nie określonym miejscu. Czy są za granicą? A może czują się obco we własnym państwie? AA wybrał emigrację z powodów politycznych, z kolei XX wyjechał wyłącznie dla zarobku. Skazani na własne towarzystwo żyją wśród ciągłych utarczek i konfliktów, pogłębiających i tak już dużą klasową niechęć.

– Staram się, by sztuki, których jestem reżyserem, lub w których pełnię rolę aktora, korespondowały ze współczesnością. Podobnie jest z „Emigrantami”. Dzisiaj również mamy do czynienia z sytuacjami, gdy ludzie opuszczają swój kraj z powodów ekonomicznych lub politycznych i szukają nowego miejsca do życia – powiedział Piotr Cyrwus.

Ponadto Gość Polskiego Radia 24 opowiedział o swojej pasji do reżyserii oraz o twórczości Sławomira Mrożka.

Rozmawiała Katarzyna Oklińska.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db/tb/

Na Scenie - wszystkie audycje w Polskim Radiu 24

____________________

Data emisji: 26.11.16

REKLAMA

Godzina emisji: 19.15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej