more_horiz

Fascynująca siła Aliny Szapocznikow w spektaklu "Szapocznikow. Stan nieważkości/no gravity"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 14:50
- To była niezwykłej siły kobieta, która może być dla każdego artysty ideałem – tak mówiła w audycji Na scenie o rzeźbiarce Barbara Wysocka, reżyserka, scenarzystka i aktorka w spektaklu "Szapocznikow. Stan nieważkości/no gravity".
Audio
  • 31.12.2016 Barbara Wysocka: Szapocznikow jest postacią reprezentatywną dla XX wieku
SZAPOCZNIKOW. STAN NIEWAŻKOŚCI NO GRAVITY - Grany 13 grudnia w Moskiewskim Centrum Teatralnym Na Strastnom . To był jedyny pokaz polskiego teatru w Moskwie w 2015
SZAPOCZNIKOW. STAN NIEWAŻKOŚCI/ NO GRAVITY - Grany 13 grudnia w Moskiewskim Centrum Teatralnym „Na Strastnom” . To był jedyny pokaz polskiego teatru w Moskwie w 2015Foto: Grupy Teatralna Centrala / facebook

Przedstawienie powstało dwa lata temu jako koprodukcja niezależnego grupy teatralnej Centrala, której Wysocka jest współzałożycielką, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Teatru Polskiego we Wrocławiu. Rozmówczyni Polskiego Radia 24 mówiła o kulisach współpracy między instytucjami.

– To była owocna współpraca. Koprodukcyjny charakter przedstawienia zdefiniował jego formę, proces pracy, ponieważ był to projekt długofalowy. Brałam w nim udział jako reżyserka i aktorka wraz z Adamem Szczyszczaj z Teatru Polskiego we Wrocławiu, scenariusz pisaliśmy wspólnie. Skrupulatnie prowadzone dokumenty Aliny Szapocznikow oraz wywiady z nią stanowiły dla nas materiał wyjściowy – powiedziała Barbara Wysocka.

Aktorka opowiadała też o sztuce i postaci Aliny Szapocznikow. - Szapocznikow była zwykle wtłaczana w szufladkę „sztuki kobiecej”. Traktowano ją bardzo długo jako świetną kobietkę, która sobie coś tam sobie rzeźbi. Ona była niezwykle odważnym człowiekiem i wielką artystką – odwaga w sztuce to cecha wcale nie aż tak częsta, jest to natomiast cecha wielkich artystów. Sposób w jaki przekładała doświadczenia życiowe na sztukę wydał się nam szalenie inspirujący – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.                                                                                                     

Gospodarzem programu była Katarzyna Oklińska.

Polskie Radio 24/kk

Na scenie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 31.12.2016

Godzina emisji: 19.15

Zobacz także

Zobacz także