more_horiz

Przedstawienie "Hamleta" we wsi Głucha Dolna

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 23:59
Mieszkańcy wsi Głucha Dolna postanawiają zmierzyć się z "amletem", jak sami nazywają sztukę Szekspira, i niespodziewanie zamieniają się w grane przez siebie postaci. O podwójnym kontekście "Przedstawienia Hamleta we wsi Głucha Dolna" w audycji Na scenie opowiada reżyser Paweł Szkotak. Premiera w sobotę 24 lutego w Teatrze imienia Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.
Audio
  • 24.02.18 Paweł Szkotak o premierze w Teatrze imienia Juliusza Osterwy
Fragment przedstawienia wTeatrze imienia Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkipolskim
Fragment przedstawienia wTeatrze imienia Juliusza Osterwy w Gorzowie WielkipolskimFoto: Ewa Kunicka / teatr-gorzow.pl

Mieszkańcy wsi Głucha Dolna decydują się na wystawienie "Hamleta". Nieoczekiwanie ich codzienność zaczyna przypominać poczynania szekspirowskich bohaterów. Tajemnicze zniknięcie pieniędzy, perypetie miłosne i machlojki lokalnego kacyka budzą śmiech i stają się przestrogą w nieśmiertelnej komedii Ivo Bresana. Ukazują uniwersalny mechanizm intrygi i władzy.

"To jest nieśmiertelny tekst, który jest także o Polsce. Opowiadamy powojenną historię naszego kraju. Zaczynamy ją w latach 50-tych i doprowadzamy do dziś" - mówi Paweł Szkotak. Reżyser przedstawienia dodaje "Głucha Dolna to metafora większej społeczności, w domyśle Polski, a w niej nieśmiertelne figury, które potrafią się odnaleźć we wszystkich czasach".

"Tam jest dużo gogolowskiego humoru. Autor Ivo Brešan mówi, że pisze tragiczne groteski, ja myślę, że to czarna komedia. Jest tam sporo humoru, dużo zabawnych sytuacji, ale czasami ten śmiech zasyga nam w gardle, bo widzimy taką rzeczywistość, która jest groźna, niebezpieczna, która skrzeczy nam za oknem" - mówi Paweł Szkotak.

Reżyser podkreśla, że ocenę pozostawi widzom. Sam - jak podkreśla - patrzy na bohaterów z sympatią, czasem z przerażeniem. Paweł Szkodak mówi, że to słodko-gorzka opowieść, ale opowieść arcypolska.

Premiera w sobotę 24 lutego w Teatrze imienia Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

Z Pawłem Szkotakiem rozmawiała Katarzyna Oklińska.

Na scenie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 24.02.2018

Godzina emisji: 20:06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem