more_horiz

Spektakl „Ojciec”. O przemijaniu i zmierzaniu do końca

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 11:35
- Interesuje mnie laboratoryjne przyglądanie się ludziom w dużym zbliżeniu, portretowanie ludzi. Jestem raczej obserwatorem aniżeli kreatorem jakiejś rzeczywistości – powiedziała w Polskim Radiu 24 reżyserka Iwona Kempa. W sobotę , 8 kwietnia w warszawskim Teatrze Ateneum odbyła się premiera wyreżyserowanej przez nią tragikomedii Floriana Zellera pt. „Ojciec”.
Audio
Kadr ze spektaklu Ojciec w reżyserii Iwony Kempy. W roli tytułowej wystąpił Marian Opania
Kadr ze spektaklu "Ojciec" w reżyserii Iwony Kempy. W roli tytułowej wystąpił Marian OpaniaFoto: Krzysztof Bieliński/teatrateneum.pl

Główną rolę w spektaklu „Ojciec” odgrywa Marian Opania. Jak podkreśliła reżyserka, w teatrze lubi się ona przyglądać ludziom z bliska. - Interesuje mnie człowiek w przestrzeni prywatnej, człowiek, który buduje mniej lub bardziej udane relacje międzyludzkie – wyjaśniła.

Dodała, że choć Florian Zeller do tej pory pisał głównie rzeczy, które zmierzały w stronę farsy czy komedii, sztuka „Ojciec” jest w pewnym stopniu wyjątkowa w jego dorobku.

- To tekst, który porusza bardzo poważny temat. To problem starzenia się, przemijania, starości. To portret starego człowieka – podkreśliła Iwona Kempa. Jak przyznała, temat przemijania, zmierzania do końca, zanikania człowieka, osobowości, tożsamości i pamięci, nigdy tak wyraźnie nie pojawił się w jej spektaklach.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Katarzyna Oklińska.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Na Scenie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 9.04.17

Godzina emisji: 11:15


Zobacz także

Zobacz także