more_horiz

Co można zrobić z miłości?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 21:00
W Teatrze imienia Stefana Jaracza w Łodzi odbyła się premiera przedstawienia „Z miłości”. To opowieść rodem z kronik policyjnych. Rzecz dotyczy morderstwa, ale tak naprawdę zdaniem jego twórców, to tylko pretekst do opowiedzenia o moralnej kondycji współczesności. Gościem audycji Na Scenie był dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz reżyser spektaklu Waldemar Zawodziński.
Audio
  • 27.01.18 Waldemar Zawodziński o przedstawienia „Z miłości” granego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.
Fragment plakatu promującego spektakl Z Miłości w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego
Fragment plakatu promującego spektakl "Z Miłości" w reżyserii Waldemara ZawodzińskiegoFoto: teatr-jaracza.lodz.pl

Spektakl „Z miłości”, to historia mordercy własnej rodziny i zbiorowy portret ludzi zdesperowanych, poddanych presji brutalnej rzeczywistości, którą sami współtworzą. W główną postać Dobrego Boga - wciela się Bogusław Pawelec. Na scenie zobaczymy też m.in. Mariusza Słupińskiego, Oliwię Leńko czy Katarzynę Cynke.

Jak zaznaczył Waldemar Zawodziński, mimo że fabuła oparta jest o historię z kronik kryminalnych, to jest to tylko pretekst do opowiedzenia o bardziej złożonym problemie. - Świat, który zapomniał o Bogu, pełen jest lęków i niepokojów, a wszystkie postacie występujące w przedstawieniu znajdują się w miejscu, w którym nie są już w stanie poradzić sobie same – tłumaczył gość audycji.

Bezrobotna matka, emerytowana wdowa, bezdomny, zagrożona młodszą konkurencją prostytutka, żądny sensacji fotograf, młoda para szukająca rozgłosu w internecie. W planie metafizycznym pojawia się zaś Dobry Bóg, sprawca „cudu” stworzenia świata. Lekceważony, ośmieszony, sprofanowany. Bezradny wobec zła, które dzieje się wokół, bezbronny wobec codziennych katastrof i najcięższych grzechów popełnianych „z miłości”. - Przyzwyczajamy się do wielu spraw, dopiero ekstremalne wydarzenia wymuszają na nas konieczność wyrazistego postawienia się wobec problemu – powiedział Waldemar Zawodziński.

Premiera odbyła się 27 stycznia 2018 roku.

Audycję „Na Scenie” prowadziła Katarzyna Oklińska.

Polskie Radio 24/km

____________________ 

Na scenie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 27.01.2018

Godzina emisji: 20:08


Zobacz także

Zobacz także