Kongres Prawników Polskich. "Z niezawisłością i samorządnością sądów doszliśmy do ściany"
- Państwo musi więc mieć wpływ na sądownictwo – powiedział w audycji Gorący Temat były sędzia Adam Tomczyński. Odniósł się w ten sposób zakończonego w Katowicach Kongresu Prawników Polskich. Wydarzenia na Kongresie komentował też w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Banaszak, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego.
2017-05-20, 19:59
Posłuchaj
Sędziowie, adwokaci i radcowie prawni z całego kraju spotkali się w sobotę w Katowicach na Kongresie Prawników Polskich, by dyskutować o reformie wymiaru sprawiedliwości i stanie praworządności w Polsce.
Gdy minister w kancelarii prezydenta Andrzej Dera odczytywał fragment listu od prezydenta Andrzeja Dudy, część uczestników kongresu zaczęła skandować „Konstytucja!”, a część uniosła w górę książeczki z tekstem ustawy zasadniczej. Gdy przemawiał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł - który powiedział m.in., że środowisko sędziów nie oczyściło się samo i potrzebne są zmiany - większość sędziów opuściła salę.
Zdaniem Adama Tomczyńskiego, sądownictwo jest dziś "trochę poza państwem". - Z niezawisłością i samorządnością sądów zaszliśmy tak daleko, że doszliśmy już do ściany i tak naprawdę doszliśmy do absurdu – stwierdził gość.
Jak dodał, "jakaś samorządność w sądownictwie jest konieczna, ale nie może być tak, by trzecia władza rządziła się zupełnie sama, by nie była demokratycznie wybierana i by miała tak olbrzymie przywileje".
REKLAMA
- Zarówno władza ustawcza, jak i pośrednio władza wykonawcza, są wybierane w wyborach powszechnych. Sędziowie nie są wybierani w wyborach powszechnych i muszą mieć jakąś kontrolę nad sobą – zaznaczył Tomczyński.
Podczas Kongresu Prawników Polskich wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował, że jego resort zamierza zgłosić poprawkę do ustawy o KRS, w myśl której kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa będą mogły zgłaszać środowiska prawnicze. Jak powiedział, poprawka wychodzi naprzeciw postulatom zarówno opozycji, jak i środowisk prawniczych. "To najlepszy gest otwartości z naszej strony" - powiedział.
Według profesora Bogusława Banaszaka każdy etap dyskusji nad nowa ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa jest bardzo ważny. – Pod tym względem Kongres Prawników był szansą nie do końca wykorzystaną, ponieważ kwestiami merytorycznymi zajmowano się tam stosunkowo mało. Jeśli mówi się, że propozycje wiceministra sprawiedliwości są złe, to trzeba wskazać takie, które byłyby dobre – mówił dziekan.
Jak podkreślał prof. Banaszak, reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna, pytanie tylko jak ją przeprowadzić. – Z drugą stroną można się nie zgadzać, ale należy polemizować merytorycznie. Jeśli nie ma dyskusji, to trudno mówić o poważnym podejściu do reformy. Brak jest argumentów merytorycznych – powiedział gość Polskiego Radia 24
REKLAMA
Zgodnie z propozycją 15 członków KRS będzie wybierał parlament, natomiast kandydatów będą mogły zgłaszać środowiska sędziów - stowarzyszenia sędziów lub prokuratorów (grupy co najmniej 20 sędziów lub prokuratorów), Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Grzegorz Frątczak.
Polskie Radio 24/pr
REKLAMA
Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Polecane
REKLAMA