Rząd za zwiększeniem wydatków na obronność

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy zwiększającej liczebność sił zbrojnych i wydatki obronne do co najmniej 2,5 proc. PKB do roku 2030 – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. – Wzmacnianie własnego potencjału obronnego warunkuje dobrą współpracę z sojusznikami z NATO, zwłaszcza z USA – komentował w Gorącym Temacie Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.

2017-06-27, 19:20

Rząd za zwiększeniem wydatków na obronność
Polscy żołnierze na poligonie czołgowym w Orzyszu. Foto: MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/EASTNEWS

Posłuchaj

27.06.17 Rząd: Rozmowy dot. wzrostu nakładów na obronność
+
Dodaj do playlisty

Przedłożony przez ministra obrony projekt ustawy o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP oraz ustawy Prawo zamówień publicznych zakłada zmianę sposobu obliczania udziału wydatków obronnych w PKB. Ma on być odnoszony do PKB z tego samego roku, a nie do PKB z roku poprzedniego.

Wydatki na obronność mają w 2018 r. wynieść co najmniej 2 proc. PKB, w roku 2020 wrosnąć do 2,1 proc. PKB, a docelowo - do minimum 2,5 proc. PKB w 2030 r.

CIR przypomniało, że oznacza to realizację przez Polskę ustaleń państw NATO podjętych na szczycie w Newport w 2014 r., a potwierdzonych w 2016 r. na szczycie w Warszawie oraz wypełnienie deklaracji polskich rządu i prezydenta o zwiększeniu wydatków obronnych do 2 proc. PKB (liczonych wg metodologii NATO, tj. w odniesieniu do budżetu roku bieżącego)

– Musimy pamiętać, że dla Rosji głównym problemem nie są same polskie wydatki na obronność, a obecność sił sojuszniczych. Tymczasem, to właśnie wzmacnianie własnego potencjału obronnego warunkuje dobrą współpracę z sojusznikami z NATO, zwłaszcza z USA – wskazywał w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy.

REKLAMA

W ocenie eksperta, obecność sił amerykańskich na wschodniej flance NATO determinuje bezpieczeństwo Starego Kontynentu. – Bezpieczeństwo Europy w potencjalnym starciu z Rosją zależy tylko i włącznie od USA. Nawet gdyby wszystkie państwa Europy dołożyły starań i wydawały co najmniej 2 proc. PKB na obronność, nie miałyby dostatecznych zdolności militarnych – komentował gość PR24.

W programie również rozmowa z ekonomistą Sławomirem Horbaczewskim – o tym, czy polski budżet będzie stać na zwiększenie wydatków na obronność.

Gospodarzem Gorącego Tematu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/PAP/mp

REKLAMA

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 27.06.17

Godzina emisji: 15.08

REKLAMA


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej