W gminie Baranów trwa referendum w sprawie budowy CPK

W gminie Baranów o godz. 7.00 rozpoczęło się referendum w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańcy odpowiadają na dwa pytania: czy chcą lotniska w gminie i czy godzą się na oferowane przez rząd odszkodowania za tereny przekazane pod inwestycję. Do tematu odniósł się w audycji „Gorący Temat” Mariusz Piotrowski, ekspert ds. lotnictwa.

2018-06-17, 16:08

W gminie Baranów trwa referendum w sprawie budowy CPK
Mieszkańcy gminy Baranów głosują w referendum w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

17.06.18 Mariusz Piotrowski: „Utrzymywanie dialogu z mieszkańcami jest tym, na czym powinna skupić się strona rządowa (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Swój głos mieszkańcy oddają w czterech siedzibach obwodowych komisji ds. referendum. W Urzędzie Gminy w Baranowie funkcjonuje gminna komisja, która będzie zbierała wszystkie wyniki z czterech obwodowych komisji wyborczych, a następnie je sumowała. Wójt nie wykluczył, że wyniki głosowania w referendum mogą być znane jeszcze w niedzielę.

Podczas niedawnych spotkań z pełnomocnikiem rządu do spraw budowy CPK Mikołajem Wildem, mieszkańcy wyrażali swój sprzeciw i wątpliwości wobec inwestycji. Zarzucano przedstawicielom władzy centralnej, że nie konsultowały z mieszkańcami lokalizacji. Argumentowali też, że są o wiele lepsze tereny pod inwestycję.

– Najprawdopodobniej większość mieszkańców zagłosuje przeciwko budowie lotniska, a także warunkom, które im zaproponowano. Wydaje mi się, że za całe zamieszanie w sprawie powstania CPK należy wrzucić mały kamyczek do ogródka rządu. Problemem w lokalizacji portu jest to, że mieszkańcy byli przez długi czas ignorowani w dyskusji. Mikołaj Wild pofatygował się do nich dopiero miesiąc temu. Dlatego trudno dziwić się ich oporowi. Powinni wcześniej zostać włączeni w dialog dotyczący omawianej sprawy – ocenił Mariusz Piotrowski.

Wątpliwości wzbudza też system odszkodowań za utracone tereny. Specustawa zakłada, że właściciele ziem dostaną 35 - 40 złotych za metr kwadratowy, ale będą musieli odprowadzić podatek od sprzedaży. Postulowano, by podwyższyć cenę wykupu gruntów lub zwolnić sprzedających z podatku. – Referendum może być okazją do tego, by podbić te ceny. Moim zdaniem proponowane kwoty są godziwe, odpowiadają tym, z jakimi mamy do czynienia na rynku – dodał Mariusz Piotrowski.

REKLAMA

Pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK Mikołaj Wild mówi, że referendum nie jest wiążące, ale podkreśla, że głos mieszkańców będzie brany pod uwagę. Zaznaczył, że dialog z mieszkańcami będzie kontynuowany. Referendum zakończy się o godz. 21.00.

Ponadto w audycji rozmowa z Beatą Płomecką, korespondentką Polskiego Radia w Brukseli, która zapowiedziała poniedziałkową wizytę wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa w Warszawie.

Natomiast publicysta Piotr Nisztor skomentował zatrzymanie i postawienie zarzutów byłemu prezesowi spółki GetBack.

IAR/PAP/Polskie Radio 24/db

REKLAMA

--------------------------------

Data emisji: 17.06.18

Godzina emisji: 15:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej