Jan Parys: by zmniejszyć wpływy USA, Macron jest gotów do współpracy z Rosją
- Pomysły prezydenta Francji często są zaskakujące, mają wywołać efekt medialny i poczucie sensacji - mówił w Polskim Radiu 24 były wiceszef MON Jan Parys. W wystąpieniu w Szkole Wojennej w Paryżu Emmanuel Macron wezwał partnerów w UE o zacieśnienia współpracy i zwiększenia wysiłków na rzecz autonomicznych zdolności obronnych Europy oraz do debaty na temat europejskiej strategii nuklearnej.
2020-02-11, 16:14
Posłuchaj
Macron powtórzył, że francuskie siły jądrowe mają na celu obronę wszystkich sojuszników europejskich. Wspomniał też, że partnerzy, którzy przystąpią do współpracy strategicznej, będą mogli być włączeni do francuskiego programu odstraszania atomowego. Powracając do swych niedawnych inicjatyw, dotyczących wznowienia dialogu z Rosją, Macron wyjaśnił, że chodzi o to, by "Rosja była odpowiedzialnym partnerem (w dziedzinie) wspólnego bezpieczeństwa".
"Nie widzimy Rosji jako sojusznika"
- Macron obiecał zaprosić do dyskusji Polskę, ale szybko okazało się, że prezydent Francji chciałby również udziału przedstawicieli Rosji. Jeśli wspólnota obronna ma obejmować również Rosję, to wobec kogo mamy się bronić? Wiele krajów Europy Środkowo-Wschodniej ma poczucie zagrożenia ze strony wschodniej. Nie widzimy Rosji jako naszego sojusznika, zwłaszcza po ostatnich wystąpieniach prezydenta Władimira Putina, który odwrócił historię Polski i Europy - mówił Jan Parys.
Powiązany Artykuł
Politico: Macron widzi Warszawę jako sojusznika, ale nie rezygnuje z Moskwy
"Wypchnięcie USA z Europy niekorzystne dla Polski"
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 jest w propozycjach Macrona dążenie do budowania siły, która będzie wypychać USA z Europy. - Prezydent Francji jest gotowy nawet do militarnej kooperacji z Rosji byle tylko zmniejszyć wpływy USA w Europie. Dla Polski nie jest to korzystne rozwiązanie - wyjaśnił były wiceszef MON.
W swoim wystąpieniu, Macron nie wymienił - oprócz Niemiec - żadnego z państw UE jako partnerów, z którymi Paryż chciałby realizować swą propozycję przebudowy architektury bezpieczeństwa. Zwrócił jednak uwagę na konieczność uwzględnienia interesów i aspiracji państw Europy Środkowej, której sytuacja bezpieczeństwa uległa w ostatnich latach pogorszeniu. Zaproponował państwom tego regionu roztoczenie nad nimi europejskiego parasola nuklearnego powstrzymywania, w którym Francja - jako główne mocarstwo atomowe w UE - mogłaby odgrywać szczególnie istotną rolę.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Gorący temat"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Jan Parys
Data emisji: 11.02.2020
Godzina emisji: 15.09
Polecane
REKLAMA