X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert: neutralność w sektorze energetycznym będzie składała się z miksu

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 16:17
- Nie ma jednego dobrego rozwiązania na wytwarzanie energii. Jestem daleki od doktrynerstwa, że wszędzie powinniśmy budować wiatraki, elektrownie atomowe lub farmy fotowoltaiczne.  Efekt będzie taki, że to nie zadziała - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego. 
Audio
  • Marcin Roszkowski o polskiej energetyce (Gorący temat)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Blue Planet Studio/Shutterstock.com

Prezes Instytutu Jagiellońskiego tłumaczył, że neutralność w sektorze energetycznym będzie składała się z miksu. - Technologie nie są na tyle dojrzałe, żeby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie z energii zielonej. Ona wymaga bilansowania, jest niestabilna, nie zawsze świeci, nie zawsze wieje. Potrzeba dużo więcej i dużo tańszych magazynów energii, przytrzymania tej mocy - powiedział ekspert. 

"System nie jest elastyczny"


Tobiszowski 663.JPG
Europoseł PiS: Polska powinna być aktywna w dyskusji nad Zielonym Ładem

Jego zdaniem pomysł na neutralność klimatyczną w 2050 roku jest mało realny również z punktu widzenia inżynieryjnego. - Nie da się dziś wybudować miksu energetycznego tylko z OZE. Natomiast technologie te bardzo mocno tanieją. Jeżeli znajdziemy rozwiązanie na przytrzymanie mocy i oddanie jej za jakiś czas, to system będzie elastyczny - podkreślił Marcin Roszkowski.

"Energia elektryczna towarem cywilizacyjnym"

Dodał, że problemem polskiego sektora energetycznego jest to, że nie może odwrócić się od węgla w ciągu kilku lat. - Krótki okres w energetyce to 10-15 lat. Nie da się odbudować systemu elektroenergetycznego z dnia na dzień. Nie da się otworzyć granicy i 100 proc. energii importować. To byłoby niebezpieczne. Długofalowo powinniśmy mieć własne źródła. Energia elektryczna jest towarem cywilizacyjnym, potrzebujemy go. Powinniśmy mieć własne źródła - podsumował gość Polskiego Radia 24. 

Według pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego polskie inwestycje w infrastrukturę przesyłową gazu, energii i ropy wyniosą ponad 20 mld zł w ciągu 10 lat. Program uruchomienia energetyki nuklearnej pochłonie w tym czasie ok. 60 mld zł. Zapewnił, że mimo planowanego rozwoju źródeł gazowych, OZE oraz energetyki nuklearnej, w perspektywie najbliższych 20-30 lat węgiel pozostanie ważną częścią polskiego miksu energetycznego. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Gorący temat"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Marcin Roszkowski 
Data emisji: 2.03.2020
Godzina emisji: 15.09

 
Czytaj także

Naimski: elektrownie atomowe dadzą Polsce bezpieczeństwo energetyczne na dekady

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 17:00
Stać nas w Polsce na to, żeby zbudować elektrownie atomowe – zapewnił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, dodając, że rozwój energetyki nuklearnej zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne na kolejne 60 lat.
rozwiń zwiń