more_horiz

Wojska USA w Afganistanie. Jan Parys: o skutkach misji dowiemy się, kiedy opuszczą ten kraj

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 15:45
- Przez prawie 20 lat obecności wojska amerykańskie potrafiły zbudować tam podstawy do zaistnienia cywilnego społeczeństwa i lokalnego rządu. Co do tego możemy się przekonać dopiero, jak USA opuszczą ten kraj - powiedział o sytuacji w Afganistanie były szef MON, Jan Parys.
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken ostrzega, że po wycofaniu wojsk USA i NATO z Afganistanu, talibowie mogą błyskawicznie zwiększyć kontrolowane przez siebie terytorium w całym kraju. Na mocy porozumienia pomiędzy talibami a administracją Donalda Trumpa, wszyscy żołnierze USA stacjonujący obecnie w Afganistanie mają opuścić ten kraj do końca kwietnia.

andrew cuomo free shutter 1200.jpg
Wezwanie do dymisji gubernatora Andrew Cuomo. W tle oskarżenia o molestowanie seksualne

Misja czasowa

Jan Parys powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że wycofanie się wojsk USA nie jest niczym dziwnym, ponieważ misje zawsze realizowane są czasowo. - Trzeba jasno powiedzieć, że USA są wojskowo obecne w wielu krajach. Nie jest to obecność na wieczność. Z założenia są to misje okresowe i nie ma w tym nic dziwnego, że prezydent USA postanowił ją zakończyć - powiedział.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że otwarte pozostaje pytanie o osiągnięcie celów USA w Afganistanie. Zaznacza jednak, że dłuższa obecność wojsk będzie wiązała się z kolejnymi dużymi kosztami. - Można się zastanawiać, czy tam misja zrealizowała swoje zadania. Czy w takim kraju jak Afganistan zapanował spokój. Przez prawie 20 lat obecności wojska amerykańskie potrafiły zbudować tam podstawy do zaistnienia cywilnego społeczeństwa i lokalnego rządu. Co do tego możemy się przekonać dopiero, jak USA opuszczą ten kraj - powiedział.

- Sekretarz Stanu może uważać, że wojska są tam cały czas potrzebne, ale należy pamiętać o tym, że to pociąga za sobą koszty militarne, finansowe i polityczne. Powstaje więc pytanie, czy ma to sens, czy może nie lepiej jest próbować cywilizować ten region poprzez wpływanie na kraje sąsiednie - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
13:33 PR24_mp3 2021_03_08-15-15-58.mp3 Jan Parys o sytuacji w Afganistanie ("Gorący temat")

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Gość: Jan Parys (ekspert ds. międzynarodowych, były szef MON)
Data emisji: 08.03.2021
Godzina emisji: 15.15

dz

Zobacz także

Zobacz także