X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wojska USA w Afganistanie. Jan Parys: o skutkach misji dowiemy się, kiedy opuszczą ten kraj

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 15:45
- Przez prawie 20 lat obecności wojska amerykańskie potrafiły zbudować tam podstawy do zaistnienia cywilnego społeczeństwa i lokalnego rządu. Co do tego możemy się przekonać dopiero, jak USA opuszczą ten kraj - powiedział o sytuacji w Afganistanie były szef MON, Jan Parys.
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken ostrzega, że po wycofaniu wojsk USA i NATO z Afganistanu, talibowie mogą błyskawicznie zwiększyć kontrolowane przez siebie terytorium w całym kraju. Na mocy porozumienia pomiędzy talibami a administracją Donalda Trumpa, wszyscy żołnierze USA stacjonujący obecnie w Afganistanie mają opuścić ten kraj do końca kwietnia.

andrew cuomo free shutter 1200.jpg
Wezwanie do dymisji gubernatora Andrew Cuomo. W tle oskarżenia o molestowanie seksualne

Misja czasowa

Jan Parys powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że wycofanie się wojsk USA nie jest niczym dziwnym, ponieważ misje zawsze realizowane są czasowo. - Trzeba jasno powiedzieć, że USA są wojskowo obecne w wielu krajach. Nie jest to obecność na wieczność. Z założenia są to misje okresowe i nie ma w tym nic dziwnego, że prezydent USA postanowił ją zakończyć - powiedział.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że otwarte pozostaje pytanie o osiągnięcie celów USA w Afganistanie. Zaznacza jednak, że dłuższa obecność wojsk będzie wiązała się z kolejnymi dużymi kosztami. - Można się zastanawiać, czy tam misja zrealizowała swoje zadania. Czy w takim kraju jak Afganistan zapanował spokój. Przez prawie 20 lat obecności wojska amerykańskie potrafiły zbudować tam podstawy do zaistnienia cywilnego społeczeństwa i lokalnego rządu. Co do tego możemy się przekonać dopiero, jak USA opuszczą ten kraj - powiedział.

- Sekretarz Stanu może uważać, że wojska są tam cały czas potrzebne, ale należy pamiętać o tym, że to pociąga za sobą koszty militarne, finansowe i polityczne. Powstaje więc pytanie, czy ma to sens, czy może nie lepiej jest próbować cywilizować ten region poprzez wpływanie na kraje sąsiednie - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
13:33 PR24_mp3 2021_03_08-15-15-58.mp3 Jan Parys o sytuacji w Afganistanie ("Gorący temat")

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Gość: Jan Parys (ekspert ds. międzynarodowych, były szef MON)
Data emisji: 08.03.2021
Godzina emisji: 15.15

dz

Czytaj także

Porozumienie między USA a talibami. Biały Dom: dokonamy przeglądu umowy

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 01:20
"Stany Zjednoczone dokonają przeglądu porozumienia pokojowego osiągniętego z talibami w ubiegłym roku" - poinformował w oświadczeniu Biały Dom po rozmowie telefonicznej doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivana z jego afgańskim odpowiednikiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historia pokazana z dwóch stron". Jarosław Rybak o swojej książce "Ból"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 09:49
- Zacząłem się zastanawiać, jaką trzeba mieć motywację, żeby w biały dzień jeździć po tych samych trasach, realizując misję manifestującą obecność w danym regionie (...). Pokazujemy talibom, że jesteśmy, że się nie boimy i w ten sposób narażamy się na ataki - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Rybak, dziennikarz, autor książki "Ból" o rannych i lekarzach na wojnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy nt. przyszłości Afganistanu. Wysłannik USA spotkał się z delegacją talibów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 16:54
- W stolicy Kataru Dausze doszło w piątek wieczorem do spotkania delegacji talibów ze specjalnym wysłannikiem USA ds. Afganistanu Zalmayem Khalilzadem - poinformował w sobotę rzecznik talibów Muhamad Naeem.
rozwiń zwiń