more_horiz

73. rocznica kapitulacji Powstania Warszawskiego. "Zwycięzca dyktuje warunki"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 21:00
Mija 73. rocznica kapitulacji Powstania Warszawskiego. Na Kopcu Powstania Warszawskiego na warszawskim Czerniakowie zgaśnie płomień pamięci. Od 1945 roku składano tam gruzy zniszczonych dzielnic Warszawy. O zniszczeniach w trakcie powstania i po nim, mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 2.10.17 Dr Patryk Pleskot o zniszczeniach Warszawy podczas Powstania Warszawskiego.
Żołnierze AK wzięci do niewoli.
Żołnierze AK wzięci do niewoli.Foto: wikipedia.org/public domain

Zniszczenia Warszawy w trakcie Powstania Warszawskiego były ogromne. Także po jego zakończeniu Niemcy rujnowali stolicę mimo że w akcie kapitulacji zobowiązali się, że zaprzestaną swoich działań.

Jak podkreślił dr Patryk Pleskot, "zwycięzca dyktuje warunki". - Niemcy zobowiązali się, że przestaną niszczyć Warszawę, ale nie zamierzali tych zobowiązań przestrzegać. Metodyczne niszczenie Warszawy faktycznie zaczęło się po zakończeniu powstania, jednak wcześniej było niszczone w ramach walk – zauważył.

Dr Pleskot zaznaczył także, że choć największe niszczenie miasta przypadło na jesień 1944, niszczenie polskiej stolicy zaczęło się już we wrześniu 1939 roku. - Miasto w ruinie to nie tylko przenośnia, to stan faktyczny – podkreślił.

Miasto było niszczone także w czasach PRL. Wyburzane były ocalałe kamienice w rejonie powstającego wówczas Pałacu Kultury i Nauki. Podobnie było podczas budowy MDM, czyli Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

Powstanie Warszawskie to także ogromne straty ludzkie. Podczas walk zginęło ok. 10 tys. żołnierzy, śmierć poniosło także 150 tys. cywilów, ok. 600 tys. osób zostało wypędzonych.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24

_____________________

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 2.10.17

Godzina emisji: 20:35

Zobacz także

Zobacz także