more_horiz

Historyk o procesach norymberskich: efekty były skromne

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 21:00
20 listopada 1945 swoje prace rozpoczął Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze, przed którym sądzeni byli przywódcy III Rzeszy, oskarżeni o zbrodnie przeciwko ludzkości. – Efekty były skromne – mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 20.11.17 Historyk dr Patryk Pleskot o procesach norymberskich: efekty były skromne
Główni oskarżeni w procesie Norymberskim.
Główni oskarżeni w procesie Norymberskim. Foto: wikipedia.org

Podczas blisko roku działania Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze, skazane zostały 22 osoby. – To nie jest zbyt duża liczba – oceniał w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot. 12 oskarżonych skazano na karę śmierci. Wśród nich był m.in. Hermann Goering (dowódca Luftwaffe; ostatecznie popełnił samobójstwo), Hans Frank (generalny gubernator okupowanych ziem polskich) i Joachim von Ribbentrop (szef dyplomacji III Rzeszy).

Jak podkreślał gość PR24, pełnej sprawiedliwości nie przyniosły również tzw. następcze procesy norymberskie, które w latach 1946-1949 przeprowadzali Amerykanie. – Łącznie zarzuty postawiono 208 osobom – wskazywał. – USA straciło zapał do karania zbrodniarzy, gdy pojawił się pomysł powstania Niemiec Zachodnich, czyli „swojego” państwa, z którym Waszyngton będzie w sojuszu – dodawał dr Patryk Pleskot, podkreślając, że łącznie, po 1945, skazana za zbrodnie została jedynie garstka niemieckich nazistów.

– Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie możliwe formy osądzania zbrodni nazistowskich, postępowania toczone w zasadzie do dziś, to wszczęto procesy w około 5 tysiącach przypadków. Tymczasem, historycy obliczają, że w działalność machiny nazistowskiej było zaangażowanych 5 milionów osób – pointował dr Patryk Pleskot.

Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze powstał z inicjatywy USA, Francji, Wielkiej Brytanii i ZSRR.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/zz

_____________________

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 20.11.17

Godzina emisji: 20.35


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem