Obłoki srebrzyste nad Polską. Kiedy i gdzie je obserwować?

Na niebie nad Polską w ostatnich dniach zaobserwowano zjawiskowe obłoki srebrzyste. Lipiec oferuje najdogodniejsze warunki do obserwacji tych "świecących chmur".

2025-07-08, 12:25

Obłoki srebrzyste nad Polską. Kiedy i gdzie je obserwować?
Obłoki srebrzyste na niebie widoczne (pod koniec czerwca) z Barniewic na Pomorzu. Foto: PAP/Andrzej Jackowski

Obłoki srebrzyste. Dogodny czas do obserwacji

Zjawiska te stanowią nie lada gratkę dla miłośników meteorologii i astronomii. Zwłaszcza że w nadchodzących tygodniach powinny się one pojawiać dość często. Ponadto "te świecące chmury łatwo zaobserwować i sfotografowac" - zauważa "National Geographic".

Już początek lipca dał nam doskonałe możliwości do podziwiania obłoków srebrzystych. W internecie pojawiło się wiele relacji z obserwacji nieba. "To już kolejna noc w tym tygodniu, gdy jasne NLC tak mocno zalały niebo. I dobrze, bo początek sezonu na nie najlepszy nie był - najwyraźniej nadrabiają w lipcu" - napisał 3 lipca Karol Wójcicki, dziennikarz i popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Kryształki lodu w mezosferze

"National Geographic" charakteryzuje obłoki srebrzyste jako "najwyżej występujące chmury w atmosferze Ziemi, tworzące się w mezosferze na wysokości około 75-85 km". Składają się z drobnych kryształków lodu, "kondensujących się na maleńkich cząstkach, np. pochodzenia wulkanicznego czy kosmicznego - nie jest jednak jasne, skąd para wodna bierze się na tak dużych wysokościach".

"Obłoki widać, kiedy Słońce zejdzie na 6-16° poniżej horyzontu, co w praktyce oznacza, że są widoczne po godzinie 22 - do godziny 2-3 w nocy. Są chmurami strefy polarnej, czyli tworzą się podobnie jak zorze polarne - na północy" - opisuje Magdalena Rudzka, dziennikarka magazynu, podkreślając, że Polska jest dobrym miejscem do obserwacji tego zjawiska, a lipiec - najlepszym okresem, choć obłoki srebrzyste można obserwować również w czerwcu i sierpniu.

"Tworzą ciekawe kompozycje i kształty"

Rudzka relacjonuje, że można bardzo łatwo rozpoznać to zjawisko, wszakże obłoki, o których mowa, "świecą własnym blaskiem", w odróżnieniu od "zwykłych chmur, które mogą tylko odbijać światło Słońca". "Blask ten ma charakterystyczny chłodny, srebrzystoniebieski kolor". Ponadto obłoki te "tworzą na niebie ciekawe kompozycje i kształty, trochę podobne do dziennych chmur wysokich, ale zdecydowanie ładniejsze i delikatniejsze; często układają się w faliste, żebrowane lub pasiaste wzory" - czytamy.

Czytaj także:

Źródło: "National Geographic"

Polecane

Wróć do strony głównej