Sezon na obłoki srebrzyste. W czasie letniego przesilenia warunki do obserwacji są najlepsze

Rozpoczyna się sezon na obserwacje obłoków srebrzystych. To dosyć rzadkie polarne chmury mezosferyczne, które przybierają wyjątkowe kształty i barwy. Choć ze względu na zmiany klimatu obłoki srebrzyste pojawiają się coraz częściej, to nadal ich widok nie należy do codzienności.

2024-05-31, 21:00

Sezon na obłoki srebrzyste. W czasie letniego przesilenia warunki do obserwacji są najlepsze
Chmury mezosferyczne powstają nad górami Skandynawii, które są bardzo strome od strony oceanu i gdy wieje wiatr, wzbudzają fale sięgające aż do mezosfery. Foto: Lukas Jonaitis/Shutterstock

Obłoki srebrzyste możemy obserwować dzięki krzywiźnie ziemi oraz Słońcu, które choć w Polsce zachodzi za horyzontem, to nadal oświetla obiekty znajdujące się bardzo wysoko nad ziemią.

Jak mówi fizyk profesor Szymon Malinowski, obłoki srebrzyste powstają nad Skandynawią, a na proces ich tworzenia wpływa między innymi tamtejsze ukształtowanie terenu oraz wiatr.

Nie należą do codzienności

- To białe kreseczki czy też rozmyte obszary, nisko nad horyzontem na tle jaśniejszego o tej porze roku nieba. Powstają nad górami Skandynawii, które są bardzo strome od strony oceanu i gdy wieje wiatr, wzbudzają fale sięgające aż do mezosfery - Tłumaczy profesor Malinowski.

Choć ze względu na zmiany klimatu obłoki srebrzyste pojawiają się coraz częściej, to nadal ich widok nie należy do codzienności. Należy pamiętać, że możemy je obserwować tylko nad północnym horyzontem, kilka godzin po zachodzie Słońca lub tuż przed jego wschodem.

REKLAMA

Od maja do sierpnia

- Jeżeli widzimy je gdziekolwiek indziej niż na północnym horyzontem, to oznacza, że nie są to obłoki srebrzyste. By je zaobserwować, musi być ładna pogoda i bardzo dobra widzialność, wszystko po to, aby te obłoki, które są sześćdziesiąt, osiemdziesiąt kilometrów nad Skandynawią, były u nas widoczne - podkreśla naukowiec.

Obłoki srebrzyste nad Polską można oglądać od maja do sierpnia. W tym momencie, czyli w okolicach letniego przesilenia, warunki do ich obserwacji są najlepsze.

IAR/DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej