Ale widok! Meteor rozbłysnął na portugalskim niebie [WIDEO]

2024-05-19, 09:40

Ale widok! Meteor rozbłysnął na portugalskim niebie [WIDEO]
Błysk i huk. Niecodzienne zjawisko na portugalskim niebie. Foto: BNO News/X, João Vieira/Facebook

Służby publiczne powiatu Castro Daire w Portugalii zostały w niedzielę w nocy postawione w stan gotowości po tym, jak media społecznościowe obiegły doniesienia o świetlistej kuli która pojawiła się na niebie i była widoczna w kilku miastach kraju – donoszą portugalskie media. Świadkowie wskazują na niezwykłą jasność tego obiektu, niektórzy mówią o towarzyszącym jej huku.

Portugalskie media społecznościowe pełne są zdjęć i filmów przedstawiających szybko poruszającą się po niebie kulę światła. Widać wyraźnie ciągnący się za nią niebieskawy i zielonkawy ogon. W pewnym momencie obiekt staje się coraz jaśniejszy – tak, że z nocy robi się niemal dzień. Po około dwóch sekundach niecodzienne zjawisko znika.

Nietypową kulę światła można było obserwować w takich miastach jak Porto, Castelo Branco, Coimbra, Viseu i Lizbona.
Niektórzy internauci mówią też, że wkrótce po pojawieniu się na niebie tej kuli, usłyszeli głośny huk, a przedmioty w ich domach pospadały z półek.

Świetlista kula na portugalskim niebie. Wydano ostrzeżenie dla ludności

W związku z niecodziennym zjawiskiem, w niedzielę rano wydano ostrzeżenie dla mieszkańców okolic miejscowości Pinheiro w powiecie Castro Daire.

Na miejsce wysłano również służby. Jak poinformował Krajowy Urząd ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i Ochrony Ludności, świetlistą kulą był meteoroid, który eksplodował po wejściu do atmosfery a następnie uderzył w Ziemię w rejonie pasma górskiego Montemuro.

Czytaj także: 

W nocy informowano, że na razie nic nie znaleziono. Oznaczać to może, że meteoroid wchodząc w ziemską atmosferę zamienił się w kulę ognia i eksplodował pod wpływem temperatury wywołanej tarciem.

Pozostałości kosmicznej skały zwykle są bardzo małe, choć zdarzają się także większe fragmenty mogące powodować np. wybijać okna, niszczyć dachy lub powodować szkody niczym gradobicie. Ciało niebieskie nad Portugalią zostało także wykryte przez detektor meteorów AMS211 znajdujący się w Obserwatorium Gualtar w Bradze (Centro Ciência Viva de Braga) - informowali w mediach społecznościowych eksperci. Otaczająca go kolorowa łuna świadczy, że zawierał w składzie magnez - oceniają.

Czytaj także: 

polskieradio24.pl/ mbl, ms

Polecane

Wróć do strony głównej