Zorza polarna znów nad Polską? Wskazano możliwy termin

2024-05-18, 10:01

Zorza polarna znów nad Polską? Wskazano możliwy termin
Zorze polarne mogą powrócić nad Polskę. Foto: PAP/Kasia Zaremba

Kolejne zorze polarne już wkrótce pojawią się na niebie. Będzie to podobne zjawisko do tego, jakie można było obserwować w ubiegły weekend.

Według naukowców jest duża szansa, że powtórzy się za dwa tygodnie. Spodziewane są kolejne eksplozje na Słońcu, efektem których mają być spektakularne zorze polarne - informuje BBC.

Zorze polarne. Przyczyną aktywność Słońca

Astronomowie twierdzą, że burza geomagnetyczna, która pojawiła się na słońcu w miniony weekend, była największa od 30 lat.

W efekcie zorze, widoczne jako kolorowe pasma świateł, można było obserwować w nietypowej części świata, między innymi w Polsce.

Słońce jest teraz w najbardziej aktywnej fazie swojego cyklu, a to oznacza, że świetlne zjawiska będą się powtarzać.

Ekspert: to czas intensywnych zjawisk na Słońcu

Dr Bartosz Dąbrowski z Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podkreśla, że Słońce jest teraz w pobliżu maksimum swojej aktywności. Wskazał, że w tym czasie można zaobserwować dużo intensywniejsze rozbłyski czy koronalne wyrzuty masy.

Czytaj także:

Posłuchaj

Dr Bartosz Dąbrowski o aktywności Słońca (IAR) 0:39
+
Dodaj do playlisty

- Słońce jest trochę nieprzewidywalne, nie jesteśmy w stanie z dokładnością do godziny czy do dnia przewidzieć, że dojdzie do jakiegoś silnego rozbłysku, który będzie powodował na przykład powstawanie zórz polarnych, szczególnie na tak niskich szerokościach geograficznych, jak w Polsce - mówił ekspert.

Dr Dąbrowski dodał, że można się spodziewać w najbliższych miesiącach więcej zjawisk tego typu.

ms/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej