25 lat temu zmarł Józef Czapski, artysta, żołnierz, założyciel paryskiej "Kultury"
12 stycznia 1993 roku zmarł Józef Czapski, wybitny intelektualista, malarz i pisarz, więzień Starobielska, a także współzałożyciel paryskiej "Kultury". Rozpoczynają się prace nad stworzeniem katalogu jego dzieł, które rozsiane są po całym świecie. O Józefie Czapskim mówił w audycji Historia na Dziś Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
2018-01-15, 21:00
Posłuchaj
Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku, po której dostał się do niewoli sowieckiej. Do 1941 roku był więźniem obozu w Starobielsku. Po zwolnieniu wstąpił do armii generała Władysława Andersa. Prowadził poszukiwania zaginionych polskich oficerów ze Starobielska, Kozielska i Ostaszkowa, którzy - jak później okazało się - zostali zamordowani przez NKWD. Czapski wraz z wojskiem Andersa przeszedł przez Bliski Wschód do Włoch.
Po wojnie osiadł w Paryżu, współpracował z Instytutem Literackim i miesięcznikiem "Kultura", wydawanym przez Jerzego Giedroycia. Mieszkał w Maisons Laffitte, gdzie znajdowała się siedziba Instytutu i redakcja pisma.
Zdaniem Patryka Pleskota Józef Czapski to postać niezwykle ważna dla Polski oraz Polonii. – Może być mniej kojarzony w Polsce z racji tego, że większość życia spędził na emigracji. Giedroyć z Czapskim żyli w szorstkiej przyjaźni, potrafili jednak przekuć swój indywidualizm na wysoką jakość paryskiej "Kultury". Czapski był w swoim mniemaniu przede wszystkim malarzem. Był też pisarzem i publicystą, który publikował w "Wiadomościach literackich" – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
____________________
Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 15.01.2018
Godzina emisji: 20:33
REKLAMA