Geneza relacji polsko-żydowskich. "Szczególną rolę odegrał Kazimierz Wielki"

– Historia polsko-żydowska rozpoczyna się w zasadzie wraz z początkiem państwa polskiego – mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspert w Polskim Radiu 24 opowiadał o tym, jak na przestrzeni wieków kształtowały się relacje między oboma narodami.

2018-02-19, 21:00

Geneza relacji polsko-żydowskich. "Szczególną rolę odegrał Kazimierz Wielki"
Obraz Przyjęcie Żydów, autorstwa Wojciecha Gersona (1874). Foto: wikipedia.org/public domain

Posłuchaj

19.02.18 Historyk o genezie relacji polsko-żydowskich
+
Dodaj do playlisty

– Jednym z pierwszych kronikarzy, który wspominał o "wątkach polskich", był Ibrahim ibn Jakub – przypominał dr hab. Patryk Pleskot. – Zajmował się on m.in. handlem niewolnikami, przy okazji opisywał to, co widział, podróżując wiele po regionach, które w przyszłości stały się Polską. Dzięki niemu mamy pierwsze wiadomości, informacje o ludziach, którzy staną się w przyszłości Polakami (…) – mówił ekspert.

Jak podkreślał na naszej antenie historyk, Żydzi trafiali do Polski ze względu na to, że w innych regionach Europy panowała "zła atmosfera". – Osadnicy żydowscy pojawiali się na polskich ziemiach, ponieważ gdzieindziej nie znaleźli miejsca w wyniku prześladowań czy sytuacji geopolitycznej. Pamiętajmy, że południe Europy, Półwysep Iberyjski, przez wiele wieków było pod panowaniem Arabów – tłumaczył dr hab. Patryk Pleskot.

Gość PR24 zauważył również, że szczególną rolę w kontaktach polsko-żydowskich odegrał Kazimierz Wielki. – Było on nawet nazywany „królem chłopów i Żydów” – wskazywał ekspert. – Rzeczywiście, Żydzi byli w pewien sposób przez niego faworyzowani – mówił historyk.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/zz

____________________

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 19.02.18

Godzina emisji: 20.35


Polecane

Wróć do strony głównej