X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Działalność ROPCiO. „Miał być uniwersalną platformą wymiany poglądów”

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 21:00
Gdy mówi się dziś o działaniach opozycyjnych przed NSZZ Solidarność na myśl przychodzi głównie Komitet Obrony Robotników KSS „KOR” choć były także inne organizacje. Jedną z nich był Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela powołany 25 marca 1977 roku. O działalności ROPCiO opowiadał w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 2.04.18 Dr Patryk Pleskot o Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.
Fragment okładki książki Grzegorza Waligóry pt. ROPCiO. Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela 19771981, Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2006.
Fragment okładki książki Grzegorza Waligóry pt. "ROPCiO. Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela 1977–1981", Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2006.Foto: ipn.gov.pl

26 marca 1977 roku - dzień po powołaniu ROPCiO - podpisano apel dotyczący celów tej organizacji i złożono go w Kancelarii Prymasa Polski. Jak zaznaczył dr Patryk Pleskot, treść apelu była bardzo podniosła choć ogólnikowa, gdyż organizacja dopiero się tworzyła.

- ROPCiO postawił sobie za cel monitorowanie przestrzegania praw człowieka i ich respektowanie i bardzo szybko stworzył sieć punktów konsultacyjno-informacyjnych, które miały zbierać w różnych miejscach kraju informacje dotyczące łamania praw człowieka. Centrum była Warszawa, Łódź i Gdańsk, ale angażowały się także mniejsze miasta, takie jak np. Kalisz – tłumaczył gość.

Dodał, że dzięki temu można było nazwać ROPCiO organizacją ogólnopolską. - Punkt wyjścia był taki, że miał on być platformą wymiany poglądów, z zasady uniwersalną, stanowiąca przestrzeń do kontaktów. Organizacja nie miała z gruntu jednego przywódcy. Było dwóch rzeczników prasowych - Andrzej Czuma i Leszek Moczulski – zauważył dr Pleskot.

W opinii gościa, istotne było to, że organizacja zaczęła działać w sposób jawny. - Podawano imiona, nazwiska, adresy. Było to w tych czasach aktem odwagi cywilnej – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 2.04.18

Godzina emisji: 20:31

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

40 lat od powstania Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 12:57
Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela to była jawnie działająca w okresie PRL organizacja opozycyjną. - Zakres dziania ROPCiO miał być szerszy niż Komitetu Obrony Robotników, chodziło o kwestie formalne, jak i ideowe. Działaczom ROPCiO nie odpowiadała w KOR obecność ludzi, którzy mieli przeszłość we władzach PRL. ROPCiO był jednoznacznie narodowo-niepodległościowy i katolicki – powiedział w Polskim Radiu 24 profesor Antoni Dudek, politolog i historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40 lat Wolnych Związków Zawodowych

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 12:01
21 lutego 1978 roku, z inicjatywy Kazimierza Świtonia, w Katowicach powstały Wolne Związki Zawodowe. W Polskim Radiu 24 o założycielu WZZ, jego drodze do działalności opozycyjnej, mówił dr Jarosław Neja z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław „Warszyc” Sojczyński, twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 21:15
1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W audycji Historia Na Dziś Tadeusz Płużański wraz z drem Patrykiem Pleskotem z Instytutu Pamięci Narodowej przybliżyli sylwetkę jednego z nich, czyli kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: Marzec’68 zaczął się de facto w czerwcu 1967 roku

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 21:00
- Pod hasłem Marzec’68 kryje się wiele wątków nie zawsze wypływających z tej samej przyczyny. Bunt pokoleniowy, walki frakcyjne w PZPR, antysemickie czystki w wojsku, za którymi w dużej mierze stał Wojciech Jaruzelski to tylko niektóre z filarów Marca’68 – powiedział w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia na Dziś: O tzw. operacji polskiej NKWD

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 21:29
– Tak zwana operacja polska NKWD była ludobójstwem. To nie ulega wątpliwości – mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zawarł porozumienie z Państwowymi Archiwami Obwodowymi – w Odessie, Winnicy i Chmielnickim na Ukrainie. Umowy przewidują udostępnienie polskim archiwistom tysięcy dokumentów dotyczących zbrodni NKWD popełnionej na Polakach w latach 1937-38 w Związku Radzieckim.
rozwiń zwiń