X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

O. Władysław Gurgacz. Kapelan Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 20:40
– Działalność kapłana sprowadziła na niego wrogość i nienawiść ze strony komunistów. Narosło to do tego stopnia, że przeprowadzano nawet zamachy na jego życie – powiedział dr Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji "Historia na dziś" rozmowa o postaci o. Władysława Gurgacza, duchownego zaliczanego do Żołnierzy Wyklętych.
Audio
  • 8.04.19 Dr Patryk Pleskot: ks. Gurgacz działał przede wszystkim słowem, wygłaszając bardzo płomienne i antykomunistyczne kazania.
O. Władysław Gurgacz i st. sierż. Stanisław Szajna Orzeł
O. Władysław Gurgacz i st. sierż. Stanisław Szajna "Orzeł"Foto: T. Ryba/krakow.ipn.gov.pl

O. Władysław Gurgacz urodził się 2 kwietnia 1914 roku. W wieku 17 lat wstąpił do nowicjatu jezuitów. W 1942 roku przyjął święcenia kapłańskie. Będąc kapelanem szpitalnym u sióstr służebniczek w Krynicy związał się z oddziałem zbrojnym antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

– Poznał w tym czasie m.in. por. Jana Matejaka-Brzeskiego, członka Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, co sprawiło, że zaangażował się w walkę o wolną i niepodległą Polskę. Nie był on jednak typowym Wyklętym, który strzelał do komunistów i zabijał konfidentów. Działał przede wszystkim słowem, wygłaszając bardzo płomienne i antykomunistyczne kazania. Przyciągały one tłumy ludzi, ale również wrogość i nienawiść ze strony władzy ludowej – dodał dr Patryk Pleskot.

Aktywność kapłana tak bardzo nie podobała się komunistom, że ci prawdopodobnie przeprowadzili zamachy na jego życie. Szkalowanie postępowało i sięgnęło takich rozmiarów, że od 1948 roku musiał się on ukrywać.

2 lipca 1949 roku o. Gurgacz został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Duchownego skazano na karę śmierci, którą wykonano poprzez strzał w tył głowy w katowni UB przy ul. Montelupich w Krakowie.

Bohater audycji był również jednym z Wyklętych, którzy patronowali przez krótki czas ulicom Warszawy. Jednak decyzją prezydenta stolicy i wyrokiem stołecznego sądu został pozbawiony tego honoru.

Audycję "Historia na dziś" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------------

Data emisji: 8.04.2019

Godzina emisji: 20.06

Czytaj także

Mjr Bogusław Nizieński: ojczyzna i AK to dwie świętości

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 23:23
W Polskim Radiu 24 pierwsza audycja z nowego cyklu "Powroty z Niepamięci". Gościem był sędzia mjr Bogusław Nizieński, żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawaler Orderu Orła Białego, a także były rzecznik Interesu Publicznego. – AK kochała Polskę, a Polska kochała AK. To dwie świętości, o których nie można zapomnieć – powiedział w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" – rycerz polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 21:50
Zginął młodo, bo w wieku zaledwie 26 lat. Jednak swoimi czynami na trwałe zapisał się w panteonie polskich bohaterów walczących o wolność Ojczyzny. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Należał również do niepodległościowego podziemia antykomunistycznego. Losom "Roja" przyjrzeliśmy się w audycji "Historia na Dziś".  
rozwiń zwiń