X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ryszard Białous ps. "Jerzy". Mało znana wybitna postać Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 20:30
Jego szczątki zostały sprowadzone z Buenos Aires do Polski, zgodnie z testamentem i zostaną pochowane na Cmentarzu Wojskowym na Powiązkach. Dlaczego wielu historyków nadal słabo zna jego nazwisko?
Audio
Powstanie Warszawskie
Powstanie WarszawskieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

31 lipca na Powiązkach zostanie pochowana mało znana, aczkolwiek wybitna postać, polski żołnierz Ryszard Mieczysław Białous, ps. "Jerzy" / ps. "Zygmunut", dowódca harcerskiego batalionu "Zośka", najsłynniejszej formacji Powstania Warszawskiego.

- Może wynika to z tego, że po '48 roku stracił bezpośredni kontakt z Polską, bo emigrował do Argentyny, gdzie był aktywny na niwie państwowej i samorządowej. Zmarł w '92 roku i ta pamięć gdzieś wyparowała - tłumaczył dr Patryk Pleskot.

- Ryszard Białous był starszy od Alka, Zośki czy Anody, bo urodził się 1914 roku, ale nadal był bardzo młodym chłopakiem, kiedy wbuchła II wojna światowa. Urodził się w rodzinie kolejarskiej. Warszawiak z krwi i kości. Bardzo szybko zaczął działać w harcerstwie - opowiadał rozmówca Tadeusza Płużańskiego.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, aby dowiedzieć się więcej o życiorysie bohatera Powstania Warszawskiego.

PR24/kstar

* * *

Audycja: Historia na dziś

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Patryk Pleskot

Data emisji: 29.07.2019

Godzina emisji: 20:06

Czytaj także

Dr Patryk Pleskot: 100-lecie niepodległości najważniejszym wydarzeniem tego roku

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 19:10
- W wymiarze historycznym, społecznym i medialnym obchody stulecia niepodległości Polski były najważniejszym wydarzeniem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia na dziś. 60. rocznica zamachu na Władysława Gomułkę

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 20:45
15 lipca 1959 roku przeprowadzano nieudany zamach na Władysława Gomułkę. Dwa lata później ten sam zamochowiec ponowił próbę. O kulisach tych wydarzeń rozmawiali w audycji "Historia na dziś" Tadeusz Płużański i dr Patryk Pleskot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznice ogłoszenia manifestu PKWN były w Polsce Ludowej najważniejszym świętem państwowym

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 20:40
22 lipca 1944 r. radio moskiewskie ogłosiło, iż w wyzwolonym przez wojska radzieckie Chełmie Lubelskim powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Podało również tekst ogłoszonego przez niego manifestu. O manifeście PKWN w audycji "Historia na dziś" mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń